TCMB Sonrasında GBPTRY Paritesi Yükselişte !

TCMB Sonrasında GBPTRY Paritesi Yükselişte !


Bugünkü seansa kadar dolar varlıklarında oluşan değer kaybı Sterlin varlıklarına değer kazandırmıştı. Ancak dün Fed tutanaklarında ekonomide salgın nedeniyle oluşan belirsizliğe dikkat çekilmesine rağmen dolar varlıklarında değer kazanımı meydana geldi. Böylece G10 para birimlerinin genelinde oluşan değer kaybı ile Sterlin para birimi üzerinde de tansiyon oluştu.

İngiliz Başbakanlığı, Avrupa Birliği ile gelecek ay içerisinde bir serbest ticaret anlaşması imzalanması konusunda konusunda umutlu olduğunu açıkladı. Başbakanlık ayrıca Londra ve Brüksel arasında serbest ticaret anlaşması müzakereleri kapsamında yedinci faslın başladığını duyurdu. İngiltere bugün ayrıca ülkeye hava yoluyla gelen yolculara Kovid-19 testi yapmaya hazırlandığını açıkladı. Kovid-19 salgını ile ilgili olarak kısıtlamaların gözden geçirileceğine değinen İngiltere, temkini kolay kolay elden bırakmadığı görülüyor. İngiltere’de birçok şirket iflasın eşiğine gelirken, PizzaExpress İngiltere’deki 73 satış noktasını kalıcı olarak kapattığını duyurdu. İngiltere’nin işletmelere verdiği Kovid-19 salgını kredisi ise 53 milyar pound’a yaklaştı. Açıklanan makroekonomik verilere göz attığımızda, İngiltere’de tüketici fiyat endeksi Temmuz’da yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon ise Temmuz ayında yüzde 0,9 oranında arttı. İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Andy Haldane’in güçlü tüketici harcamalarının İngiltere ekonomisinin salgın krizinden hızlı bir iyileşme yolunda ilerlediğini belirtmesi paritedeki düşüşleri sınırladı.

Yurt içi piyasalarda ise dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cuma günü bir “müjde” duyuracağını açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde değer kazanımı meydana geldi. Cumhurbaşkanı ayrıca Türkiye’de yeni bir dönemin açılacağını belirtti. Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ise beklentilere paralel faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Tüm bu gelişmelerin akabinde 9,75 seviyesi üzeri kapanışlarında başarılı olamayan GBPTRY paritesinde fiyatlar 9,50 seviyesine dek gerilese de bu seviyeden dönüş hareketi içerisine girdiği görülmekte. Bu seviyeden gelen toparlanma ile paritede yükselişlerin tekrardan 9,75 ve 10,00 seviyesi ile yükselişlerine hız kazandırması beklenebilir. 9,50 seviyesi altı bir kapanış hareketinin gündeme gelmesi durumunda ise paritede düşüşler 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 9,00 desteği ile derinlik kazanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>