DAX Endeksi 13 Bin Direncinde Zorlanıyor ! 

DAX Endeksi 13 Bin Direncinde Zorlanıyor ! 


Küresel piyasalar Fed’in 28-29 Temmuz’da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları sonrasında günü bir miktar değer kaybıyla sonlandırdı. Tutanaklarda, Kovid-19 salgını ve buna karşı alınan önlemlerin ABD ekonomisi faaliyetleri üzerinde son derece etkili olmaya devam ettiği belirtilerek, Fed ekonomilere ilişkin belirsizliklerin arttığına dikkat çekti. Böylece S&P 500 endeksi yüzde 0,39 oranında değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,57’lik bir kayıpla günü sonlandırdı. Dow Jones endeksi ise yüzde 0,31 oranında azalış kaydederek günü sonlandırdı. Global endekslerdeki görünüm bir miktar tedirgin ederken, Almanya’nın DAX endeksi yüzde 0,7 artışla 12977 seviyesinden kapandı.
Avrupa tarafındaki pozitifi görüntü konusunda bir miktar Londra ve Brüksel arasında yedinci faslı başlayan serbest ticaret anlaşması müzakerelerinde, gelecek ay içerisinde uzlaşmaya varılması ihtimalinin artması etkili oldu. Ayrıca Euro Bölgesi enflasyon verisi yüzde 0,4’lük bir oranda artış kaydetti.
Tüm bu gelişmelerin akabinde DAX endeksi içerisinde finans sektörü yüzde 1,7 oranında değer kazanımı elde ederken, sağlık yüzde 1,2, iletişim ve sanayi sektörü yüzde 1,1 oranında artış kaydetti. Özellikle altyapı sektörü yüzde 1,8’lik bir oranda yaşadığı kayıp ile en kötü performans gösteren sektör oldu. DAX endeksini şirketler bazında değerlendirecek olursak, Wirecard yüzde 4,7, DeutscheBank yüzde 2,6, Daimler yüzde 1,7 artış kaydetti.
DAX endeksinin teknik görüntüsünde bir süredir aşılmaya çalışılan 13 bin direncinin aşılmakta zorlanmasıyla geri çekilmeleri 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 12.600 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Bu seviyenin kırılması ile geri çekilmeler 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 12.200 eşiğine kadar sürebilir. Ancak DAX endeksinde yükseliş ivmesinin hız kazanması durumunu ise 13.000 direncinin kalıcı olarak aşılması durumuna bağlı olarak takip ediyoruz. Bu seviyenin geçilmesi ile 13.789 rekor direnci üzeri kapanışlar endekste yeni bir yukarı trend başlangıcının sinyali olabilir.

 

r !


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>