Ons Altın Yönünü Tekrardan 2000 Seviyesine Çevirdi !

Ons Altın Yönünü Tekrardan 2000 Seviyesine Çevirdi !

Dünya genelinde Kovid-19 salgınında vaka sayısı 22 milyonu aştı. Hükümetler ve merkez bankaları salgınla mücadeleye yönelik destekleyici hamlelerine hız kazandırırken, ABD’nin teşvik paketine yönelik beklentiler karşılanmadı. Böylece piyasalardaki risk iştahının zayıflaması ile Ons Altın fiyatlarında tekrardan 2000 seviyesine yönelik atak oluştu. ABD endekslerinde görünüm karışık seyrederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,31 oranında değer kaybı yaşadı. S&P500 endeksi yüzde 0,27 oranında sınırlı bir değer kazancı içerisine girerken, Nasdaq endeksi yüzde 1’lik bir oranda yükseliş yaşadı.

Diğer taraftan ABD ve Çin arasında faz 1 anlaşması üzerine gerçekleşecek olan toplantının ertelenmesi sonrasında ikili arasındaki gerilim artış gösterdi. Ayrıca bugün ABD, Huawei’nin Amerikan teknolojisine erişimine yönelik kısıtlamalarını artırdığını duyurmasının da piyasalardaki ABD ve Çin endişelerini arttırdığı görülmekte. ABD yönetimi ayrıca şirketin 38 iştirakini ekonomik kara listeye aldığını açıkladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel ticaretin toparlanma belirtileri gösterdiğini ancak Kovid-19 vakalarındaki artışın ticaretteki toparlanmaya yönelik yeni riskleri oldukça arttırdığına işaret etti.

ABD tarafında açıklanan perakende satışlar ve sanayi üretimi verisi sonrasında ise dolar varlıkları zayıf görüntüsünü korumaya devam ediyor. Böylece Ons Altın üzerinde dolar baskısının azalması emtiada yükselişlerin hız kazanmasına yol açıyor. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,71 seviyesine yükselmesi piyasalardaki güvenli liman talebini bir miktar tehdit ederken, bugün 10 yıllıkların yüzde 0,67 seviyesinde yer aldığı görülmekte.

Ons Altın’ın daha önce 2075 seviyesine varan oranda yükselişlerinin tekrardan 1900 desteğine yönelik aşağı yönlü ataklarla düzeltme hareketi içerisine girdiği görülüyor. Ancak bu seviye altı kapanışlarında kalıcı olamayan değerli metalde piyasalarda artan tedirginliğin etkisi ile tekrardan 2000 seviyesine yönelik alım potansiyelinin hız kazandığı görülüyor. Özellikle fiyatların 2000 seviyesi üzerine yerleşmesi sonrasında yükselişlerin 2075 direnci ile Ons Altın’da yeni bir rekor eşiğin test edilmesine yol açarak alım potansiyeline hız kazandırması beklenebilir.

 

 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>