Gram Altın’da Yükseliş İvmesi Korunuyor !

Gram Altın’da Yükseliş İvmesi Korunuyor !

ABD ve Çin, hafta sonu gerçekleşmesi beklenen faz 1 anlaşmasına yönelik görüşmelerin ‘süresiz’ olarak ertelendiğini duyurması sonrasında piyasalarda risk iştahı zayıflık gösterdi. Görüşmenin ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He arasında gerçekleşmesi bekleniyordu. Görüşmenin ertelenmesi sonrasında ABD Ticaret Temsilciliği tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı. Diğer taraftan ABD’nin teşvik paketine yönelik beklentilerin uzlaşmanın sağlanamaması ile zayıflaması sonrasında yeni haftada piyasalardaki güvenli liman talebi güçlü seyretmeye devam ediyor. Diğer taraftan dolar varlıkları üzerinde devam eden zayıf görüntünün Ons Altın fiyatları üzerinde olumlu etkisi hissediliyor. Böylece Ons Altın bazlı görünümün Gram Altın tarafındaki yukarı yönlü eğilimi tetiklediği söylenebilir. Ancak ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,71 seviyesine yükselmesinin piyasalardaki güvenli liman talebinin bir miktar azaldığına işaret ettiği görülmekte.

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, Türk Lirası üzerinde devam eden tansiyon ile kurun yeni haftaya alım potansiyeli yüksek başladığı görülüyor. Dolar varlıkları zayıf ancak Türk Lirası’nda primlenme potansiyelinin güçlü seyretmemesi nedeniyle kurda 7,40 seviyesi ile rekor yükselişlerin kaydedildiği görülüyor. Bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin faiz beklentisi mevcut değil, ancak olası bir faiz artırım kararı kurda geri çekilmelerin hız kazanmasına yol açabilir. TCMB’nin Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyetini artıracak adımlar ile örtülü faiz artırımı yolunu seçmesi durumunda ise Türk Lirası tarafındaki değer kayıplarının sınırlanması pek mümkün olmayabilir.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Gram Altın fiyatlarında 475 direnç seviyesinin aşılması ile yükselişlerin rekor geçiş noktası olan 487,0 eşiği ile hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışların yaşanması durumuna bağlı olarak değerli metalde yükselişlerin önünün açılması beklenebilir. Olası bir kar realizasyonu ihtimalinde ise Gram Altın’ın ilk destek seviyesi 443,0 noktası olarak plana çıkıyor. Bu seviyenin kırılması ise düşüşlerin 425,0 desteğine dek sürmesine yol açabilir.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>