GBPUSD Paritesinde Yükselişller Hız Kesti !

GBPUSD Paritesinde Yükselişller Hız Kesti !

İngiltere’de Haziran ayında sanayi ve imalat üretimi beklentilerin üzerinde gelirken, İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 20,4 oranında daralma göstererek ekonomiye dair resesyon endişelerini beraberinde getirdi. Bu gelişmenin akabinde Sterlin varlıkları üzerinde oluşan değer kaybı paritede yükselişlerin hız kesmesine yol açtı.

Dolar varlıkları ise hafta genelinde zayıf bir seyir içerisinde olması G10 para birimleri üzerinde değerlenme yarattı ama Sterlin varlıkları üzerinde bu gelişmenin etkisini pek fazla hissetmedik. Bugün ise İngiltere, Ağustos ayı başında uygulamaya koymayı planladığı önlemleri gevşetme planını Cumartesi’den itibaren uygulamaya başlayacağını duyurdu.  Ayrıca Fransa ve Hollanda’nın da içinde bulunduğu bazı ülkelerden İngiltere’ye girenlere 14 gün boyunca kendilerini karantina altına alma zorunluluğu getirildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise 15 Ağustos tarihinden itibaren güzellik salonlarının daha geniş çaplı hizmet verebileceğini, küçük düğünlere ve kapalı alanlarda canlı performanslara izin verileceğini duyurdu. İngiltere Ulaştırma Bakanı, krantina önlemlerini gözden geçirmeye devam edeceklerini, karantina önlemleri konusunda kamu sağlığını korumaya devam edeceklerini duyurdu. İngiltere Maliye Bakanı Sunak, Brexit anlaşması ile ilgili olarak umutlarını koruduklarını belirtirken, İngiltere Ticaret Bakanı, tarifelerin mümkün olan en kısa sürede kaldırılması için ABD ile görüşmelerine hız kazandırdıklarını açıkladı.

ABD tarafına bakacak olursak, teşvik paketine yönelik beklentilerin azalması ile dolar varlıkları üzerinde tansiyonun arttığı görülüyor. Açıklanan olumlu makroekonomik verilere rağmen Kovid-19 vaka sayılarının hatrı sayılır bir miktarda korunmaya devam etmesiyle dolardaki toparlanmaların sınırlı kaldığını görüyoruz.

Tüm bu gelişmelerin akabinde G10 para birimleri içerisinde en zayıf seyreden para birimi olarak Sterlin varlıklarının yer alması paritedeki yükselişleri sınırladı. Ancak paritenin 1,30 eşiği üzerindeki seyrini koruması düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açıyor. Parite yükselişlerinde ise 1,3250 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Olası bir satış baskısında ise 1,30 kritik geçiş noktamız, bu seviye altında ise 1,2750 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>