EURUSD’de Kritik 1,19 Direnci Aşılamıyor !

EURUSD’de Kritik 1,19 Direnci Aşılamıyor !
Piyasalarda risk iştahı ABD’ye yönelik beklenen teşvik paketi konusunda anlaşmazlıkların olduğuna dikkat çekilmesi sonrasında bir miktar azalış gösterdi. Özellikle bu kanı Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un teşvik paketi görüşmelerinin çıkmazda olduğuna yönelik açıklamaları sonrasında güçlendi. Böylece endekslerde hafif satıcılı görüntü oluşurken, dolar endeksi üzerinde de hafif tansiyon oluştu. Hafta genelinde açıklanan ABD tüketici fiyat endeksi gibi beklentilerin üzerinde gelen makroekonomik verilere rağmen dolar varlıkları üzerinde zayıf görüntü pek fazla değişiklik göstermedi.
ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının Kovid-19 salgını süresi boyunca ilk defa 1 milyonun altına 1,191,000’den 963,000’e gerilemesi sonrasında dolar varlıkları üzerinde oluşan kısa vadeli değer kazanımı ile paritede tekrardan 1,18 seviyesi altı fiyatlamalar oluştu. Ancak hafta genelinde Euro Bölgesi ZEW endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrasında Euro tarafında oluşan primlenme ile EURUSD paritesinde yükselişler 1,19 seviyesine yönelik atak içerisine girmişti. Dün Almanya’da açıklanan enflasyon verisi ise Katma Değer Vergisi indirimi yapılmasının etkisiyle Temmuz ayında 2016’dan beri ilk kez sıfırın altına inerek, yüzde eksi 0,1 olarak açıklanması sonrasında Euro tarafında da toparlanma hareketi sınırlı kaldı. Almanya Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ise Temmuz ayında yaptığı ankete göre, firmaların, Kovid-19 nedeniyle faaliyetlerinde normale dönüş için öngördükleri sürenin yaklaşık ortalama 11 ay olduğunu açıkladı. Bu görüşün akabinde Avrupa piyasalarına yönelik tedirginliğin artması ile EURUSD paritesi üzerinde baskı unsurları artış gösterdi.
EURUSD paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1,1750 seviyesi üzerinde hareketliliğini sürdürmesiyle alım potansiyeli 1,19-1,12 direnç seviyeleri ile hız kazanabilir. Özellikle 1,19 direnç seviyesinin aşılması bir süredir sıkışan EURUSD yükselişlerini rahatlatıcı yönde etki edebilir. Paritede oluşabilecek bir düşüş potansiyelinde ise ilk geçiş noktası olarak 1,1750 desteğini takip ediyoruz. Bu seviye altında ise 1,1730 eşiğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>