GBPTRY’de 9,50 Eşiği Korunuyor !

GBPTRY’de 9,50 Eşiği Korunuyor !

İngiltere Haziran ayı sanayi üretimi yüzde 9,4 artışla beklentilerin oldukça üzerinde geldi. İmalat sektöründe ise yüzde 10,9 artışla bir önceki aya oranla kayda değer artış kaydedildi.  İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte ise yüzde 20,4 daralma ile ekonominin resesyona girdiğine işaret etti. Böylece Sterlin varlıkları üzerinde oluşan tansiyon ile paritenin 9,50 eşiğinde fiyat hareketliliğini koruduğu görülmekte. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ise İngiltere’nin büyük bir ikinci salgın dalgasıyla vurulması halinde sonbahar bütçesini rafa kaldıracak seçenekleri değerlendirdiğini belirtti. Sunak ayrıca pek çok insanın Kovid-19 salgını nedeniyle işlerini kaybedeceğini ve Brexit konusunda tüm olacaklarla hazırlıklı olma çağrısında bulundu. Brexit geçişinin uzatılmasını doğru bulmayan Sunak, tarifelerin mümkün olan en kısa sürede kaldırılması için ABD ile görüşmelere hız kazandırdıklarını açıkladı.

ABD tarafında açıklanan tüketici fiyat endeksinin yüzde 0,6 artışla beklentilerin üzerinde gelmesine rağmen dolar varlıkları günü değer kaybıyla sonlandırdı. Böylece G10 para birimlerinin genelinde değer kazanımı meydana gelirken, Sterlin varlıkları üzerindeki kazanç sınırlı kaldı. Böylece GBPTRY paritesinde yükselişlerin de zayıf bir ivme içerisinde yer aldığı görülüyor.

Yurtiçi piyasalarda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimi diyalog ile çözmek istediklerini belirterek, Türkiye’nin çıkarlarını koruyacağını dile getirdi. TCMB’nin likidite imkanlarını sınırlayıcı hamlelerinde bulunması sonrasında Türk Lirası üzerinde oluşan değer kazanımı bir miktar sınırlansa da paritenin yukarı yönlü yön eğilimini değiştirmediği görülüyor. Bugün Türkiye 5 Yıllık CDS rakamında meydana gelen 573,0 seviyesine varan yükselişin de Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyonu arttırdığı görülüyor.

GBPTRY paritesinde 9,75 direnç seviyesinin aşılması ile yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz. Böylece paritede daha önce test edilmemiş seviyelerin gündeme gelmesi ile yükselişlerin önü açılabilir. Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisindeki güçlü duruşunu arttırması ile oluşabilecek geri çekilmelerde ise 9,50 ilk destek eşiği olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>