Aşı Haberleri İle Endeksler Yükselişte !

Aşı Haberleri İle Endeksler Yükselişte !
Piyasalarda Rusya’nın bulduğunu iddia ettiği Kovid-19 aşısı sonrasında artan risk iştahı ile endekslerde yükseliş hareketi hız kazandı. ABD ise 100 milyon dozluk Kovid-19 aşısının üretimi ve teslimi için ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna ile anlaşma yaptığını duyurdu. ABD’de endekslerin tümü günü yüzde 1’in üzerinde değer kazanımı elde ederken, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,86 artışla 13.000 seviyesi üzerine tırmandı. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’in ülkede günlük 1000’nin üzerinde çıkan Kovid-19 vakalarının endişe verici olduğunu belirtmesinin ardından endeks üzerinde tansiyon oluşmuştu. Ancak Avrupa piyasaları sakin veri akışının olduğu günde daha çok küresel piyasalardaki aşı haberlerinin yarattığı pozitif havanın desteğiyle yükseliş hareketi içerisine girdi. Hafta içerisinde takip ettiğimiz Almanya ZEW Endeksi 71,5 beklentilerin üzerinde artış gösttererek ekonomiye dair pozitif bir tablo çizdi. Diğer taraftan Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinde meydana gelen daralmanın da endeks yükselişleri üzerinde baskılayıcı etkisi sınırlı oldu. Bugün ise Almanya Temmuz ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 0,5 daralma ile beklentilere paralel seviyede gerçekleşti.
DAX endeksine sektörel olarak bakacak olursak, emlak ve finans sektörünün kayda değer kazançlar elde ettiği görülmekte. Tüm sektörler pozitif seyrederken, en sınırlı artış gösteren sektörlerden birinin ise aşı haberlerine rağmen sağlık sektörü olduğu görülüyor. Şirketler bazında bir değerlendirme yapacak olursak, Deutsche Boerse, Beiersdorf, RWE ve Merck yüzde 2’nin üzerinde değer kazanan hisseler olarak endeksin pozitif performansına katkı yaptığı görülmekte. Zayıf performanslar arasında ise MTX ve Wirecard’ın yer aldığını görüyoruz.
DAX endeksinin teknik görüntüsünde bir süredir aşılmakta zorlanılan 13.000 eşiğinin geçilmesi ile yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz. Bu kapsamda ilk olarak 13.780 direncini takip ediyoruz. Endeksin 13.000 seviyesinde tutunmalarını sürdürememesi durumunda ise 12.480 desteğine yönelik oluşabilecek çözülmeler olağan karşılanabilir. Ancak düşüşlerin derinleşmesi açısından 12.000 desteğine dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>