Sabah Bülteni | 12.08.2020

ABD’DEN ENFLASYON VERİLERİ BEKLENİYOR

GÜNÜN GELİŞMELERİ

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi hem küresel borsalara paralel hemde tepki alımlarıyla yükselirken bugün BİST100’ün küresel borsalar öncülüğünde düşüş kaydetmesini bekliyoruz. Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitleri sıfırlanmıştır dedi. Böylelikle % 7.25 olan APİ limitleri sıfırlandı. Borçlanmalar daha çok ağırlıklı fonlama maliyeti üzerinden yapılacağından örtülü bir faiz artışı gerçekleşti. Merkez Bankası yavaş yavaş faiz artırım sürecine girdi. Kurlarda yükselişlerin yaşanması halinde TCMB tarafından politika faizinin de artırılacağını düşünüyoruz. Ancak bunun için henüz erken. Usd/Try kuru 7.00 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yükselişini devam ettirecektir.
Bugün yurtiçinde veri akışı sakin.
ABD: Dün ABD’de aylık bazda ÜFE beklentilerin üzerinde % 0.6 açıklanırken yıllık bazda ÜFE ise % – 0.4 ile beklentilerden pozitif gerçekleşti. Yıllık bazda çekirdek ÜFE’nin % 0.3 ile beklentilerin altında kaldığı görülürken aylık bazda çekirdek ÜFE ise beklentilerin üzerinde % 0.5 olarak açıklandı. Gelen verilerin ardından dolar endeksi güç kazandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Sağlık Bakanlığı’nın Moskova’da Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ilk korona virüs aşısına onay verdiğini duyurdu. Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen aşının insanlar üzerindeki testleri 2 aydan kısa sürede tamamlandı. Putin, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen onay sonrasında aşının seri üretiminin yakın zamanda başlamasını umduğunu ifade etti. Bu haberle birlikte dün küresel borsalar yükselirken altın ve gümüş gibi emtiların sert düştüğünü izledik. Trump yönetimi, Moderna Inc. ile 1.5 milyar dolar tutarında 100 milyon doz korona virüs aşısı için anlaşmaya vardığını açıkladı. Beyaz Saray’ın baş ekonomi danışman olan Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Larry Kudlow, ABD ile Çin arasında yapılmış olan faz 1 ticaret anlaşmasının, iki ülke arasında artan gerilime rağmen “yok olmasını” beklemediğini söylerken Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, Çin’in ABD ile ilişkilerini doğru yolda tutması ve ilişkilerin rayından çıkmamasını sağlaması gerektiğini ifade etti.
Bugün ABD’de gözler enflasyon verilerinde olacak. TÜFE’nin aylık bazda % 0.3 gelmesi beklenirken çekirdek TÜFE’nin ise aylık bazda % 0.2 açıklanacağı tahmin edilmekte. Yıllıklandırılmış bazda TÜFE % 0.8 beklenirken yıllıklandırılmış bazda çekirdek TÜFE’nin % 1.1 geleceği öngörülmekte. Bu akşam ayrıca Fed üyelerinden Kaplan’ın konuşması olacak. Gelecek verilerin ardından dolar endeksinde hareketlilik artacaktır. Dolar endeksindeki yükseliş beklentimizi koruyoruz.
EURO BÖLGESİ: Dün Euro Bölgesi’nde Zew ekonomik güven endeksi beklentilerin üzerinde 64.0 puan olarak açıklanırken güven endeksi yükselişini 5. aya taşıdı. Almanya’dan açıklanan Zew ekonomik güven endeksinin de beklentilerin oldukça üzerinde 71.5 puana yükseldiğini izledik. Zew’den yapılan açıklamada hızlı bir ekonomik toparlanma için umutlar büyümeye devam ettiği, ancak cari duruma ilişkin değerlendirmeler çok yavaş şekilde ilerlediği söylenirken uzmanların özellikle yurt içi sektörlerde genel bir toparlanma bekledikleri kaydedildi. Dün verilerin ardından toparlanmaya çalışan Eur/Usd paritesi doların küresel bazda değer kazanmasıyla düşüşüne devam ediyor.
Bugün Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi verisinin aylık bazda % 10.1 artması bekleniyor. Veri sonrası euro çaprazlarında ve Dax’ta volatilite artabilir.
İNGİLTERE: Dün İngiltere’de işsizlik oranını % 3.9’da sabit kalırken beklentiler işsizliğin % 4.2’ye çıkması yönündeydi. Ortalama saatlik kazançlar ise beklentiler dahilinde çeyreklik bazda % -1.2 olarak açıklandı. Gbp/Usd paritesi doların küresel bazda değer kazanması sonrası geriledi.
Bugün İngiltere’de aylık bazda büyüme oranının % 8.1 artması beklenirken büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretiminin % 9.2, imalat üretimin ise % 10.0 yükselmesi beklenmekte. Ayrıcva bunların yanında İngiltere’de bugün mal ticaret dengesi ve hizmetler dengesi takip edilecek. Gelecek veriler sonrası sterlin çaprazlarında volatilite artabilir. Gbp/Usd paritesinde düşüş beklentimizi koruyoruz.
PETROL: Dün ABD’de Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından özel sektöre ait açıklanan haftalık ham petrol stokları -4.4 milyon azalırken petrol stoklarında düşüş devam etti. Stoklardaki azalışın devam etmesi petrol fiyatlarının yukarıda kalmasını sağlamakta.
Bugün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık ham petrol stoklarının – 3.4 milyon varil azalması bekleniyor. Stoklardaki azalışın devam etmesi halinde petrol fiyatlarında yükselişler görülebilir. Ancak stoklar artış kaydeder ise petrol fiyatlarında satışlar başlayabilir.

USD/TRY
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 7.2520 seviyesinin kırılması halinde önce 7.2770 ve arkasından 7.3410 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 7.1705 seviyesinin kırılması halinde önce 7.1055 ve arkasından 7.0560 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.
EUR/USD
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1698’in kırılması halinde önce 1.1621 ve arkasından 1.1547 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1753 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1807 ve arkasından 1.1861 direnci test edilebilir.
ALTIN
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1994 direncinin kırılması halinde önce 2025 ve arkasından 2051 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1962 desteğin altında önce 1942 ve arkasından 1921 seviyesine kadar gerileme görülebilir.
GBP/USD
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.3017 desteğinin altında önce 1.2981 ve arkasından 1.2895 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.3058 seviyesinin üzerinde 1.3089 ve arkasından 1.3131 direnci test edilebilir.
DAX
Teknik olarak baktığımızda yukarıda 12.878 seviyesinin kırılması halinde önce 13.045 ve arkasından 13.138 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 12.805 seviyesinin kırılması halinde önce 12.712 ve arkasından 12.627 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.
USOİL
Teknik olarak baktığımızda aşağıda 41.70 desteğinin altında önce 41.31 ve arkasından 40.30 seviyesine kadar düşüşler izlenebilir. Yukarıda ise 42.22 direncinin üzerinde önce 43.10 ve arkasından 43.93 direncine doğru alımlar yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>