EURTRY’de Yükseliş İvmesi Korunuyor !

EURTRY’de Yükseliş İvmesi Korunuyor !


Geçtiğimiz haftayı rekor yükseliş ivmesi ile geçiren EURTRY paritesinde 8,95 seviyesine dek yükseliş hareketi gerçekleşse de TCMB’den gelen likidite imkanlarını kısıtlayıcı hamle sonrasında fiyatlar 8,50 seviyesi çerçevesinde dengelendi. Merkez Bankası 11 Ağustos tarihi için haftalık repo ihalesi açmazken, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanıdığı likidite imkan limitlerini 12 Ağustos itibarıyla sıfırladığını açıkladı. Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti (AOFM) artış gösterirken, 5 yıllık CDS rakamında da 551 seviyesine kadar geri çekilme hareketi yaşandı. Bu gelişme sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde oluşan değerlenme ile paritede geri çekilme hareketi hız kazandı. 

Yurtiçinde ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, 11 Ağustos’ta gerçekleştirdiği iki tahvil ihalesinde 4 milyar 146 milyon lira borçlandığını açıkladı. Dünya Bankası ise aylık Türkiye Ekonomik İzleme Raporu’nda, Kovid-19 önlemlerinin sürdürülmesinin kırılgan durumdaki ekonomi üzerinde toparlanma yaratacağına dikkat çekti. 

Euro Bölgesi tarafında Ağustos ayı ZEW endeksi bir önceki aya göre 12,2 artarak 71,5 seviyesine yükseldi. Euro Bölgesi Haziran ayı sanayi üretimi verisi ise aylık bazda yüzde 9,1 oranında artışla beklentilerin altında kalırken, yıllık bazda yüzde 12,3 oranında daralmaya işaret etti. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetleri konusunda Avrupa Birliği’ne acil toplantı çağrısında bulunması da parite üzerinde tansiyonu arttıran bir diğer gelişme olarak yer aldı. Bu gelişme sonrasında AB Komisyonu Sözcüsü Stano, Doğu Akdeniz’deki sorunların iyi bir irtibat içinde komşuluk ilişkilerini bozmayacak şekilde çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bu gelişmelerin akabinde EURTRY paritesinde 9,00 seviyesine yönelik ataklar sıklaşarak rekor yükseliş hareketi tetiklenmeye devam ederken, fiyatların tekrardan 8,50 seviyesini aşağı yönlü test ettiği görülüyor. Ancak Türk Lirası’nda değer kazanımı sınırlı bir bant içerisinde gerçekleşirken, EURTRY paritesinin 8,50 eşiği üzerindeki görünümünü koruması alım potansiyelinin tekrardan 9,00 seviyesine yönelik atak içerisine girmesine yol açabilir. Ancak 8,50 seviyesi altı oluşabilecek bir fiyatlamada ise ana geçiş noktası olarak 8,25 destek seviyesini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>