Ons Altın’da Kazançların Yerini Kayıplar Mı Aldı ?

Ons Altın’da Kazançların Yerini Kayıplar Mı Aldı ?

Yeni haftaya risk iştahı yüksek başlayan piyasalarda ABD’den gelecek olan daha fazla teşvik beklentileri ile iyimserliğin arttığı görüldü. Teknoloji hisselerinde oluşan hafif zayıflık toparlanma hareketi ile sonlanırken, Ağustos ayı ortasında yapılacak ABD – Çin görüşmesinde ilk faz ticaret anlaşmasının korunabileceği umutları da piyasalardaki risk iştahını tetikliyor. Böylece S&P 500 endeksi yüzde 0,27 oranında değer kazanırken, Dow Jones endeksinde kazançlar yüzde 1,30 seviyesine ulaştı. Ancak teknoloji yoğunluklu Nasdaq endeksi ise yüzde 0,39 oranında düşüş kaydetti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ise Kovid-19 salgınından dolayı işini kaybedenlere yönelik işsizlik sigortası imkan süresini uzatacağına yönelik beklentiler de risk iştahının toparlanmasını sağlayan bir diğer etken olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca IMF’nin Fed için daha fazla teşvik alanı gördüğünü açıklaması piyasalarda dikkat çeken gelişmeler arasında yer aldı. IMF, salgının etkilerine karşı ABD ekonomisinin daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu konusunda kararlı bir açıklamada bulundu. Bu açıklama teşvik paketi beklentilerini tetiklemesinin akabinde piyasalarda artan risk iştahı ile beraber Ons Altın fiyatlarında 2000 seviyesine yönelik aşağı yönlü ataklar sıklaştı.

Diğer taraftan ABD Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporu sonrasında dolar endeksi yükselişlerini üçüncü işlem gününe taşırken, dünkü seansta 93,6 seviyesi çevresinde dengelendi. Doların küresel ölçekte değer kazançlarını arttırması ile değerli metal yükselişleri de bir miktar hız kesti. Bu sabah ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,58 ise yükseliş ivmesi içerisine girdiği görülmekte. 

Tüm bu gelişmeler ışığında geçtiğimiz hafta 2075 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan değerli metalin yaşadığı geri çekilmelerini kritik 2000 seviyesine kadar taşımış olması dikkat çekici. Özellikle bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ile değer metalde 1970 ve 1930 desteklerinin kademeli olarak geçilmesi kritik önem taşıyor. Özellikle 1,19 destek eşiği Ons Altın’da bir süredir korunan yükseliş eğiliminin aşağı yönlü trend eğilimi olarak yön değiştirmesine neden olabilir. Ons Altın’ın 1970 seviyesinden yaşayabileceği bir toparlanma hareketinde ise 2075 yükselişlerine hız kazandıracağı kritik eşiği olmaya devam ediyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>