Gram Altın 475,0 Eşiği Üzerindeki Görünümü Koruyor !

Gram Altın 475,0 Eşiği Üzerindeki Görünümü Koruyor !

Çinli sosyal medya uygulamaları olan TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketler tarafından kullanılmasına kısıtlama getiren yasa tasarısının ABD tarafından onaylanması sonrasında piyasalar geçtiğimiz haftayı risk iştahı oldukça düşük tamamladı. ABD diğer taraftan, Hong Kong baş yöneticisi Carrie Lam’e yaptırım uygulayacağını açıklaması sonrasında Ons Altın fiyatlarında oluşan 2075 seviyesine yönelik alım potansiyeli Gram Altın fiyatlarında da yükseliş hareketini tetikledi. Ancak haftanın son işlem günü ABD’de açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdam raporu sonrasında dolar varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımı değerli metal yükselişlerini bir miktar baskıladı. Bu veri sonrasında Ons Altın’da 2035 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluşsa da Çin’in ‘Hong Kong’ gerilimi üzerinden ABD’ye karşı yaptırımda bulunacağını açıklaması sonrasında gün içi güvenli liman talebinde artış meydana gelebilir. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de bir miktar toparlanma hareketi oluşurken, yüzde 0,60 seviyesi altındaki görünümün korunmaya devam etmesi emtiadaki düşüşleri sınırlıyor.  

Gram Altın’ın bir diğer katalizörü Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemlerinde likidite imkan limitlerini yarıya düşürdüğünü açıkladı. Ayrıca TCMB piyasaya vermiş olduğu TL’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yükseltmesine rağmen kurdaki yükselişler dizginlenemedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya Sağlık Örgütünün listesinde yerli aşı geliştiren ülkeler arasında Türkiye’nin üçüncü sırada olduğunu belirtti. Erdoğan ayrıca, TÜBİTAK öncülüğünde 8 farklı aşı ve 10 farklı ilaç projesi yürütüldüğünü açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde yeni haftaya 7,30 seviyesi üzerinde başlayan Dolar/TL kaynaklı Gram Altın fiyatlarında da alım potansiyeli korunsa da doların Ons Altın üzerinde oluşturduğu baskı yükselişlerin sınırlanmasına yol açıyor. 

Gram Altın’da meydana gelen 475,0 seviyesi üzeri oluşan fiyatlamaların 490,0 direnci ile beraber hız kazanması beklenebilir. Böylece değerli metalin 490,0 seviyesi üzeri yapacağı kapanışlarla rekor tazeleme hareketi içerisine girmesi beklenebilir.  Değerli metalde oluşabilecek bir aşağı yönlü baskıda ise 475,0 ilk destek eşiği, bu seviye altında ise 465,0 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>