Dolar/TL Yeni Haftaya 7,30 Seviyesi Üzerinde Başladı !

Dolar/TL Yeni Haftaya 7,30 Seviyesi Üzerinde Başladı !

Geçtiğimiz hafta TikTok ve WeChat gibi Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamalarla ABD’li kişi ve kuruluşların işbirliği yapmasını yasaklayan kararnamenin ABD Başkanı Trump tarafından imzalanması sonrasında risk iştahı oldukça zayıflamıştı. Ayrıca Hazine Bakanlığı, aralarında Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam’in de olduğu 11 kişinin yaptırım listesine alındığını açıkladı. Böylece artan ABD ve Çin arasındaki gerilimi endeksler üzerinde baskı oluştururken, ABD tarafında beklentilerin üzerinde gelen tarım dışı istihdam raporu sonrasında risk iştahı bir miktar toparlanma gösterdi. Böylece S&P 500 endeksi yüzde 0,06 oranında değer kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,17’lik bir oranda kazanç sağladı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,87 oranında değer kaybetti. ABD’de tarım dışı istihdam Temmuz ayında 1,76 milyon kişilik artışla beklentilerin oldukça üzerinde geldi. ABD’de işsizlik oranı ise yüzde 11,1’den yüzde 10,2’ye geriledi. Ortalama saatlik kazançlara baktığımızda ise yüzde 0,2 ile beklentileri aştı. Bu pozitif verilerin akabinde yükselişlerine hız kazandıran Dolar/TL’de alım potansiyelinin tetiklendiği görülüyor. Böylece doların desteği ile kurun yeni haftaya 7,30 seviyesi üzerinde başladığını görüyoruz.

Yurt içinde, genel rehavet bir miktar olumsuz yönde seyrederken, BİST100 endeksinde satışların haftalık bazda yüzde 5,88 seviyesine ulaştığı görülüyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemlerinde likidite imkan limitlerini yarıya düşürdüğünü açıkladı. TCMB ayrıca piyasaya vermiş olduğu Türk Lirası’nın ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini (AOFM) yükselttiğini açıkladı. Bu gelişme sonrasında haftayı 7,30 seviyesi altında tamamlayan Dolar/TL’de ise Türk Lirası kaynaklı fiyatların yukarı yönlü eğilimini arttırdığı görülüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dünya Sağlık Örgütünün listesinde yerli aşı geliştiren ülkeler arasında ABD ve Çin’in ardından Türkiye’nin üçüncü sırada yer aldığını belirtmesi de oldukça dikkat çekici gelişmeler arasında yer aldı.  Bu hafta yurtiçi tarafında sanayi üretimi gibi açıklanacak önemli gelişmeler bulunuyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında Dolar/TL’de meydana gelen ani yükselişlerin 7,30 seviyesi üzerinde kalıcılık göstermesine bağlı olarak oluşabilecek herhangi bir yukarı yönlü hareket kurun rekor tazelemesine yol açacaktır. Ancak Türk Lirası’nda oluşabilecek herhangi bir değerlenme ise Dolar/TL’de 7,25 ilk destek eşiği, bu seviye altında ise geri çekilmeleri 7,10 ve 6,90 destekleri çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>