DAX Endeksi 13 Bin Direncinde Zorlanıyor !

DAX Endeksi 13 Bin Direncinde Zorlanıyor !

ABD’de açıklanan olumlu makroekonomik veriler piyasalardaki risk iştahını desteklemeye devam ederken, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine ilişkin beklentiler korunmaya devam ediyor. Böylece ABD’de endeksler günü pozitif bölgede tamamlarken, Nasdaq endeksinin rekor tazeleyerek 11.000 seviyesi üzerini test ettiği görülmekte. 

Euro Bölgesi veri gündemi ise nispeten sakin iken, Kovid-19 salgını ile ilgili olarak normalleşme adımları oldukça sakin bir şekilde atılıyor. Almanya’da Haziran ayı sanayi üretiminin yüzde 8,9 artışla beklentilerin üzerinde geldiğini görüyoruz. Almanya Haziran ayında ihracatlar ise yüzde 14,9 oranında artış gösterirken, ithalat rakamı yüzde 7,0 ile tahminlerin altında kaldı. Almanya’da fabrika siparişleri ise Haziran ayında yüzde 27,9 ile bir önceki aya oranla kayda değer genişleme kaydettiği görülmekte. Almanya Hizmet PMI rakamının ise Temmuz ayında 55,6 ile beklentileri karşılayamadığını görüyoruz. Bu gelişmelerin akabinde DAX endeksi ise yüzde 0,5 oranında değer kaybı ile günü 12.591 seviyesinde sonlandırdı.  Piyasaların genelinde risk iştahı yüksek seyrederken, Avrupa tarafında endeksler satış ağırlıklı işlem gördü. 

DAX endeksinin içeriğine baktığımızda, finans sektörü yüzde 1,6 ve temel maddeler sektörü yüzde 1,1 oranında değer kaybı içerisinde yer alarak endeks performansını aşağı çeken sektörler oldu. Endeks içerisinde pozitif ayrışan sektörler ise yüzde 1,14 artışla sanayi sektörü, yüzde 0,2 artışla emlak sektörü oldu. Endeks içerisinde 23 hisse değer kaybı ile günü sonlandırırken, 7 hissenin ise günü değer kazancı ile bitirdiği görülmekte. 

DAX endeksini teknik olarak değerlendirdiğimizde, yükselişlerin 13 bin direnci üzerini test etmesi mümkün olmadıkça alım potansiyeli sınırlı kalmaya devam edebilir. Böylelikle yükselişlerin baskılanmaya devam ederek 12.000-13.000 bandı içerisindeki hareketliliğini sürdürmeye devam ettiğini görebiliriz. Ancak özellikle endeksin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 12.200 desteğini aşağı yönlü geçmemesi durumunda endekste düşüşler sınırlı kalabilir. Bu seviye altı kapanışlarda ise kritik olarak 11.890 desteğini izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>