BİST100 Endeksi’nde Kayıplar Sürüyor !

BİST100 Endeksi’nde Kayıplar Sürüyor !

ABD’nin Kovid-19 mücadelesine yönelik hayata geçirmeyi planladığı teşvik paketi piyasalarda risk iştahını bir miktar artırırken, ABD’de açıklanan olumlu makroekonomik veriler ile global endekslerin geneli alıcılı seyretti. S&P500 endeksi yüzde 0,6 oranında değer kazanımı elde ederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,5 kazançla günü sonlandırdı. Dow Jones endeksi ise yüzde 1,4 oranında artış gösterdi. Bu gelişmelerin akabinde BİST100 endeksi yüzde 0,4 artışla günü 1.091 seviyesinden tamamladı. 

Yurtiçinde beklentilerin altında artış gösteren tüketici fiyat endeksi verisi sonrasında piyasalardaki iyimserlik arttı. TCMB temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunda ise eğilimlerde artış gözlendiği belirtilirken, son yapılan KDV indirimlerinin hizmet enflasyonunu olumlu etkileyeceği dile getirildi. Diğer taraftan güne yükseliş ile başlayan endeks üzerinde Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun, büyük dış finansman ihtiyaçları ve düşük rezervlerin Türkiye’yi şoklara karşısında savunmasız bıraktığına yönelik açıklamada bulunması zayıflığa yol açtı. Türkiye 5 yıllık CDS rakamı 592 seviyesine kadar yükselirken, Türk Lirası üzerinde artan tansiyon Dolar/TL’de ani yükselişleri beraberinde getiriyor. Günü yüzde 2’nin üzerinde değer kazancı ile sonlandıran Dolar/TL’nin 7,0560 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi içerisine girdiği görülüyor. Böylece kurdaki yükselişlerin de endeks fiyatlamaları üzerindeki baskısı yakından hissediliyor. 

Haftalık bazda yönünü aşağı yönlü çeviren ve 1200 seviyesini aşmakta zorlanan BİST100 endeksi 1067 seviyesine kadar gerilese de bu seviyeden yaşadığı dönüşle hafif toparlanma hareketi içerisine giriyor. Ancak özellikle bu seviyenin aşağı yönlü kırılması endeksin satışlarına hız kazandırmasına yol açabilir. Böylelikle düşüşlerin devamında 1050 ve 1031 seviyesine yönelik atakların sıklaştığını görebiliriz. Bu seviyelerin kırılması ile de endeksin kritik 1000 desteğini aşağı yönlü geçerek kayıplara derinlik kazandırması beklenebilir. 100 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama arasında sıkışan fiyatların olası bu seviyeleri kırmakta zorlanması ile yönünü yukarı çevirmesi durumunda ise ilk aşılması gereken nokta 1153 direnci olarak ön plana çıkıyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>