ABD’de Endeksler Teşvik Beklentileri İle Artışta !

ABD’de Endeksler Teşvik Beklentileri İle Artışta !

ABD tarafında Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında bir süredir görüşülen teşvik paketi ile ilgili olarak özellikle işsizlik sigortasının süresinin uzatılması gibi kritik konularda anlaşma sağlanamamıştı. Ancak dün Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini açıklaması sonrasında piyasalardaki risk iştahı toparlanma gösterdi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin ise teşvik paketi ile ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile Demokratlar arasındaki anlaşmanın 1 haftayı bulacağını açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de endeksler günü yüzde 1’in altında da olsa pozitif bölgede tamamladı. Dow Jones endeksi ise yüzde 0,6’lık bir artışla günü sonu kapanışı yaptı.

ABD ekonomisine bakacak olursak, ISM imalat PMI rakamında meydana gelen kayda değer yükselişin akabinde fabrika siparişleri Haziran ayında yüzde 6,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ABD ve Çin arasında devam eden gerilimin hala belirsizliğinin koruması ve ikilinin faz 1 anlaşması için ayrıntıları görüşmek adına tekrardan görüşme gerçekleştirecek olması piyasalar tarafında tedirginlik unsuru oluşturmaya devam ediyor.

Dow Jones endeksinin içeriğinde temel maddeler sektörü yüzde 3,07 oranında değer kazanımı elde ederken, bu yükselişi yüzde 2,28’lik artışla enerji sektörü takip ediyor. Endeks içerisinde zayıf performans olarak sadece yüzde 0,01 düşüşle sağlık sektörünün yer aldığını görüyoruz. Şirketler bazında ise McDonald’s Corporation, Apple, Boeing, The Procter & Gamble Company’ın en çok değer kazanan şirketler olarak ayrıştığı görülmekte. Diğer taraftan Microsoft, Nike ve The Travelers Companies hisselerinde ise bir miktar zayıf performans yaşandığı dikkat çekiyor. 

Dow Jones endeksinin teknik görünümünde 27.000 seviyesine yönelik atakların gerçekleşmesi durumunda alım potansiyeli 28.000-29.000 direnç seviyeleri çerçevesince hız kazanabilir. Böylece endeksin rekor yükseliş seviyesi olan 29.568 direnç seviyesini aşmasıyla yeni bir tarihi rekora imza atması beklenebilir. Ancak kısa vadeli bir eşik olarak 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.173 desteği ise endeksin geri çekilme ivmesinde ilk geçiş noktası olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>