GBPTRY’de Rekor Yükselişler Hız Kesmiyor

İngiltere tarafında veri akışı oldukça sakin iken hafta geneli daha çok dolar bazlı gelişmelerle Sterlin varlıkları üzerinde fiyatlama yarattı. Dün akşam takip ettiğimiz Fed’in para politikası toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmezken, ekonomide toparlanmanın zaman alacağı mesajı verilmesi sonrasında dolar varlıkları üzerinde değer kaybı oluştu. Aslında hafta içerisinde dolar varlıklarında bir miktar primlenme görsek de bu hareketin pek fazla kalıcı olamadığını gördük. Böylece G10 para birimleri üzerinde oluşan rahatlama ile Sterlin varlıklarının Türk Lirası’na oranla kazançlı görüntüsünü arttırması ile GBPTRY paritesinde 9,10 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. 

İngiltere’de devam eden normalleşme adımlarının akabinde Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen artışın akabinde Sterlin varlıkları bir miktar tansiyonla karşılaştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise Avrupa’daki Kovid-19 vaka sayılarındaki artışı salgında ikinci bir dalganın işareti olarak değerlendirdi. 

İngiltere ve Avrupa Birliği arasında devam eden Brexit ticaret anlaşması ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın anlaşma olmama durumuna bağlı olarak gerekli fon ayırdıklarını duyurması piyasaları tedirgin etmişti. Hollanda ve İrlanda ise yeni Avrupa Birliği-İngiltere anlaşmasının yıl sonunda yapılacağından emin olduğuna ilişkin açıklama gerçekleştirdi. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, BDDK’nın TL erişimini sınırlayan düzenlemeleri esnettiğini açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde bir miktar değer kaybı oluştu. Yılın üçüncü TCMB enflasyon raporunda ise enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,9 olarak gerçekleşeceği beklentisi paylaşıldı. Ayrıca 2021 sonunda enflasyonun yüzde 6,2 olacağı tahmin edilirken, toplantı özetinde temkinli para politikasının sürdürülmesi gerektiği paylaşıldı. Böylece GBPTRY paritesinde gün içi kazançlar oldukça hız kazandı.

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne değinecek olursak, fiyatların 9,12 direncini aşmasıyla paritenin tarihi rekor yükselişine yeni bir hedef noktası eklemesi beklenebilir. Böylece paritede yükselişlerin önünün açıldığını görebiliriz. Ancak paritede 9,10 seviyesi üzeri görünümün aşağı yönlü realizasyona dönüşmesi durumuna bağlı olarak geri çekilmeleri ilk etapta 9,00 seviyesi altı kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviye altı oluşabilecek bir düşüşte ise 8,85 desteği bir sonraki kritik hareket alanı olarak güncelliğini koruyor. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>