DAX Endeksi 13 Bin Direnci Altına Sarktı

Küresel piyasalar, Fed’in para politikası toplantısında faizleri değiştirmeyip ekonomilerde görülen keskin düşüşlerin toparlanma gösterdiğine değinmesi sonraısnda ABD endekslerinde günlük kapanış pozitif bölgede gerçekleşti. S&P500 endeksi yüzde 1,24 oranında değer kazanımı elde ederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,61 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,35 oranında artışla günü sonlandırdı. Almanya’da ise Avrupa Birliği tarafından alınan teşvik programı sonrasındaki alıcılı seyir bir miktar bozulurken, dünkü seansta DAX endeksinin günü yüzde 0,10 kayıpla 12.822 seviyesinden kapadığı görülmekte. 

Alman ekonomi enstitüsü ifo’dan gelen açıklamalara göre ise Alman şirketlerin kademeli olarak izine gönderme programından normale döndüğü açıklandı. Diğer taraftan ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in Almanya’dan yaklaşık 11 bin 900 asker çekerek bu ülkedeki Amerikan askerlerinin sayısını 24 bin civarına düşüreceklerini açıklaması sonrasında Almanya tarafında bir miktar siyasi tansiyonun arttırdığı görülmekte. Ayrıca normalleşme adımlarına bir miktar hız kazandırmış olan Almanya’da Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen artışın tekrardan kısıtlamaların arttırılıp arttırılmayacağına yönelik endişeleri tetiklediği görülüyor.

DAX endeksi içerisinde 18 hisse görünümünde alıcılı bir seyir dikkat çekerken, 8 sektörden 5’i günü alıcılı bir görüntü ile tamamladı. Sektörel dağılıma bakacak olursak, teknoloji sektörü yüzde 0,82, sınai sektör yüzde 0,51, mali sektör yüzde 0,5 artışla günü sonlandırdı. Diğer taraftan temel maddeler sektöründe ise yüzde 2,1 oranında değer kaybı elde edildi. Şirketler bazında ise Wirecard yüzde 13,2, Deutsche Wohnen yüzde 2,7, Frensenius Medical Care yüzde 2,24 oranında değer kazanımı elde etti. Ayrıca SAP hissesinde yüzde 1,31’lik bir oranda değer kazancı oluşurken, Volkswagen, BMW, Deutsche Bank, Covestro gibi hisselerin günü değer kaybı ile sonlandırdığı görülmekte. 

DAX endeksinin teknik görünümüne değinecek olursak, 13.000 seviyesi altını test eden fiyatlamaların geri çekilme potansiyeline hız kazandırması ile düşüşler 12.480 desteği ile hız kazanabilir. İşte bu eğilimin oluşması durumunda ise endeksin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 12.200 eşiğini takip edeceğiz. Küresel piyasalarda risk iştahında meydana gelen bir artışın akabinde ise yükselişleri 13.300 ve 13.800 direnç seviyeleri çerçevesince izliyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>