EURTRY’de 8,25 Rekor Direnci Zorlanıyor

Hafta genelinde Türk Lirası varlıklarında oluşan hafif geri çekilme ile EURTRY paritesinde rekor üzerine rekor yükseliş hareketi kaydedildi. Avrupa Birliği’nin Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini bertaraf etmek için teşvik paketi üzerine anlaşma sağlaması sonrasında paritede yükseliş potansiyeli oldukça hız kazandı. Böylece EURTRY paritesinde 8,23 seviyesi üzerine varan oranda alım potansiyeli oluştu. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ayrıca bankalardan kâr payı ödemelerini ve hisse geri alımlarını daha uzun bir süre durdurmaları yönünde karar aldığını açıkladı. Dolar tarafında ise hafif primlenme oluşması ile Euro tarafında artan tansiyonun parite yükselişlerine bir miktar ivme kaybettirdiği söylenebilir. Avrupa Birliği ise Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılmak üzere “Remdesivir” adlı antiviral ilacın alımı için ABD’li Gilead Sciences ilaç şirketi ile anlaşma yapıldığını açıkladı. Öte yandan, Almanya’da ifo iş dünyası güveni endeksi Temmuz ayında 86,3 seviyesinden 90,5 seviyesine  yükselmesinin de Euro tarafındaki pozitif etkisi hissediliyor. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde fonlama ihtiyacı ve borçların Kovid-19 salgını sebebiyle artacağı yönünde görüş açıklaması sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyon arttı. Böylece EURTRY paritesinde yükseliş eğilimi hız kazanırken, BDDK’nın normalleşme adımları kapsamında yurt dışı yerleşiklerin TL erişimini sınırlayan düzenlemelerde esneklik sağladığını duyurması sonrasında paritenin yukarı yönlü hareketlerine hız kazandırdığı görülmekte. 

EURTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, paritenin 8,23 direncine yönelik rekor yükseliş hareketi gerçekleşirken, bugün bu seviye üzeri atakların hız kazandığı görülmekte. Özellikle 8,23 direncinin aşılmasıyla rekor yükseliş hareketini güncelleyecek olan paritede alım potansiyelinin daha da hız kazanması beklenebilir. Aksi senaryoda paritede oluşabilecek geri çekilmelerde ise ilk eşik noktası olarak 7,90 desteği göz önünde bulundurulabilir. Özellikle 8,00 seviyesi altı oluşabilecek her türlü fiyatlamada düşüş potansiyeli bir miktar tetiklenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>