BİST100 Endeksi 1200 Direncini Aşabilecek Mi ?

ABD’nin yeni teşvik paketi üzerine uzlaşma sağlaması ve aşı çalışmalarına yönelik pozitif haber akışı piyasalardaki risk iştahını tetiklerken, salgına yönelik vaka sayılarında artışın hız kazanması ile kısıtlamaların artırılması sonrasında ABD’de endeksler günü satıcılı bir görüntü ile tamamladı. Haftanın ikinci işlem gününde azalan risk iştahı ile küresel piyasalarda oluşan satış dalgasının akabinde BİST100 endeksi günü yüzde 3,59 değer kaybıyla 1152,70 seviyesinden kapadı. Endeks içerisinde bankacılık endeksi yüzde 4,48 oranında değer kaybederken, sanayi endeksi yüzde 4,24’lük kayıpla günü sonlandırdı. Toplam işlem hacmi 23,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşirken, en zayıf performans gösteren sektör olarak yüzde 6,36 eksi ile turizm sektörü yer aldı. Türkiye 5 yıllık CDS rakamının ise 550 seviyesine kadar yükseliş hareketi içerisine girmesi sonrasında endekste yaşanan geri çekilme hareketi hız kazandı. 

Yurtiçi gelişmelere baktığımızda, Borsa İstanbul endekslerinden iki sıfır atılması ile endeks üzerinde hareketlilik mevcuttu. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Temmuz ayında yüzde 70,7 seviyesinde gelirken, yılın aynı döneminde Türkiye reel kesim güven endeksi ise 100,7 değerinde açıklandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin AB ve NATO olan ilişkileri ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.  Dolar/TL’de bir sürenin yaşanan fiyat sıkışmasının yerini ise 6,93 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi aldı. Bu hareket dolar endeksinin yükseliş ivmesini arttırmasından kaynaklanırken, fiyatların 7,00 seviyesi üzerine yerleşmesi ile endeks üzerinde kur baskısını daha yakından hissedebiliriz.

Yurtiçinde bugün enflasyon raporu takip edilecekken, ayrıca ABD’de Fed’in faiz oranı kararı ve ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

Günü satıcılı bir görüntü ile tamamlayan  BİST 100 endeksi 1200 seviyesinden yaşadığı dönüş ile geri çekilmelerini 1150 seviyesine dek sürdürdüğü görülmekte. Özellikle bu seviyenin aşağı yönlü kırılması ile geri çekilmelerin 1120 desteği ile hız kazanması beklenebilir. Endeksin güçlü bir destek konumunda yer alan 1150 seviyesinden aldığı güçle yükselişlerine hız kazandırması durumunda ise 1200 ilk direnç seviyesi, bu seviye üzeri kapanışlarda ise rekor direnç eşiği olarak 1245 seviyesini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>