Sabah Bülteni | 28.07.2020

USD/TRY’de Volati̇li̇te Yükseldi̇, Devami Gelecek Mi̇ ?

TÜRKİYE: Dün Türkiye’de Temmuz ayına ilişkin kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre 4,7 puan artarak % 70,7 seviyesinde gerçekleşirken imalat güveni de bir önceki aya göre 8,1 puan artarak 100,7 seviyesine yükseldi. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında, bir önceki aya göre sert düşüşün hafiflediği ama devam ettiği görüldü. TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endekslerinde ise Temmuz ayında bir önceki aya göre; hizmet sektörü %20,2 artarak 66.7 puana, perakende ticaret sektöründe % 9,6 artarak  94.6 puana ve inşaat sektörü de %11,6 artarak 87.0 puana yükseldi. Verilerde kısmi toparlanma yaşanmakta. BIST100 endeksi küresel borsalara paralel hareketini sürdürürken USD/TRY dün bir ara sert yükselirken aldıklarını geri verdi ve yatay banda geri döndü.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin olacak. 

ABD:  Dün ABD’de büyümeyi harcamalar yoluyla enflasyonuda tüketim yoluyla etkileyen çekirdek perakende dayanıklı mal siparişleri beklentilerin altında % 3.3 açıklanırken perakende dayanıklı mal siparişleri de beklentilerin üzerinde  % 7.3 olarak gerçekleşti.  Dolar endeksinde satışın devam ettiği görüldü. ABD’de Cumhuriyetçi senatörler korona virüse karşı 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini sundu. Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell dün yaptığı açıklamada planı, çocukların okula, çalışanların işlerine geri dönmesine ve sağlık sistemine destek çıkılmasına odaklanan ”amaca özel hazırlanmış” bir teklif olarak tanımladı. 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifinde hali hazırda 600 dolar olan ve süresi 31 Temmuz’da sona erecek haftalık işsizlik yardımının 200 dolara düşürülmesi ve iki ay daha uzatılması planlanıyor. Çalışanın önceki maaşının yaklaşık % 70’inin ikame edilmesi hedefleniyor. Teşvik paketinin yasalaşması halinde önceki teşvik paketinde olduğu gibi Amerikan vatandaşlarına 1200 dolarlık doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor. Teklif kapsamında, okulların yeniden açılmasına yardımcı olmak için 105 milyar dolarlık kaynak ayrılması öngörülürken, eyaletlerin korona virus test kapasitesinin arttırılması için 16 milyar dolar sağlanması planlanıyor. Senatoda görüşmelerin ardından oylanacak teklif yeterli çoğunluğun onayını alması durumunda Temsilciler Meclisi’ne sunulacak. Teklif, Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilirse, yasalaşması için Başkan Donald Trump’ın onayına gönderilecek. Teklifin Başkan Trump tarafından onaylanması halinde dollar endeksinde yükselişlerin başlayacağını düşünüyoruz. ABD Başkanı Donald Trump, korona virüse karşı ikinci bir aşı adayının Moderna tarafından daha birkaç gün içinde son aşamaya geçeceğini duyurdu.

Bugün ABD’de CB tüketici güveni ve Richmond imalat endeksi verilerini takip ediyor olacağız. 

EURO BÖLGESİ:  Dün Almanya’da açıklanan IFO iş güven endeksi beklentilerin üzerinde 90.5 puana yükselirken yapılan açıklamada otomobil sektörünün en büyük kazananlardan  biri olduğu çok zorlu birkaç ayın ardından ihracat faaliyetleri yeniden  toparlandığı ifade edildi. Eur/Usd paritesinde kanal tepesine yaklaşıldı. Temkinli olmakta fayda var.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Eur/Usd paritesinde 1.1692 seviyesinin üzerinde alıcılı bu seviyenin altında satıcılı olmakta fayda var.

İNGİLTERE: Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. Barnier, İngiltere Başbakanı Johnson’ın kamuoyu önünde anlaşmasız Brexit’e hazır olduğunu söylemesine rağmen AB ile anlaşma istediğine inandığını ifade ederken Barnier, İngiltere ile görüşmesinden sonra, AB’de 27 temsilcilerine dengeli ve sürdürülebilir anlaşmanın mümkün olduğunu ifade etti. AB ile Brexit görüşmeleri devam ederken önümüzdeki günlerde buradan gelecek mesajlar ve çıkacak sonuç paritede sert hareketlere sebep olabilir. 

Bugün İngiltere’de CBI gerçekleşmiş satışlar açıklanacak. 

PETROL: Petrol fiyatları korona virüste 2. dalga  endişeleri ve petrol stoklarında tekrar görülen artışlarla birlikte değer kaybediyor. Bugün Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından özel sektöre ait haftalık ham petrol stokları açıklanacak. Geçen hafta stoklar 7.54 milyon artış göstermişti. Stoklardaki artışın devam etmesi halinde petrolde satışlar hızlanabilir. Aksi durumunda yani petrolde stokların azalması halinde ise petrol fiyatlarında artış görülebilir. 

 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.8900 seviyesinin kırılması halinde önce 6.9135 ve arkasından 6.9300 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.8620 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8400 ve arkasından 6.8175 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1714’ün kırılması halinde önce 1.1693 ve arkasından 1.1640 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1781 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1831 ve arkasından 1.1868 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1944 direncinin kırılması halinde önce 1956 ve arkasından 1981 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1932 desteğin altında önce 1922 ve arkasından 1900 seviyesine kadar gerileme görülebilir. 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2845 desteğinin altında önce 1.2807 ve arkasından 1.2778 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2901 seviyesinin üzerinde 1.2934 ve arkasından 1.2977 direnci test edilebilir. 

DAX

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 12.947 seviyesinin kırılması halinde önce 12.990 ve arkasından 13.052 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 12.870 seviyesinin kırılması halinde önce 12.804 ve arkasından 12.754 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USOİL

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 41.45 desteğinin altında önce 41.07 ve arkasından 40.53 seviyesine kadar düşüşler izlenebilir. Yukarıda ise 41.85 direncinin üzerinde önce 42.22 ve arkasından 42.48 direncine doğru alımlar yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>