Ons Altın’da Yükselişler Hız Kesmiyor

Geçtiğimiz haftayı ABD ve Çin tarafından atılan karşılıklı hamlelerle endeksler zayıf bölgede kapatırken, piyasalarda artan güvenli liman talebi değerli metale hız kazandırmıştı. Dün ise ABD ve Çin’in yakın bir zamanda birinci faz anlaşmasının akıbeti konusunda  görüşme gerçekleştirmesinin beklendiği açıkladı. ABD’de Cumhuriyetçi senatörlerin, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini ABD Senatosu’na sunması sonrasında piyasalardaki risk iştahı hafif toparlanma gösterdi. Paketin içeriğinde Amerikan vatandaşlarına 1200 dolarlık doğrudan ödeme, küçük işletmelere yönelik Maaş Koruma Programı ve mevsimsel ya da düşük gelirli alanlarda faaliyet gösteren işletmelere kaynak ayrılmasını içerdiği görülüyor. Senatoda görüşmelerin ardından oylanacak teklif yeterli çoğunluğun onayını alması durumunda Temsilciler Meclisi’ne sonrasında ise yasalaşması için Başkan Donald Trump’ın onayına sunulacak. Diğer taraftan korona virüs aşısına yönelik çalışmalara hız kazandırılmasının da piyasalardaki iyimserliği arttırdığı görülüyor. ABD Başkanı Donald Trump dün, Amerikan ilaç şirketi Moderna’nın haricinde Kovid-19 virüsüne karşı ikinci bir aşı adayının daha olduğunu açıkladı. Bugün ise ABD’de iki gün sürecek olan Fed toplantısı başlıyor.

ABD ekonomisine bakacak olursak, Haziran ayı dayanıklı mal siparişleri yüzde 7,3 ile beklentilerin oldukça üzerinde geldi. ABD’de açıklanan bilançolarında ılımlı bir seyir göstermesine karşın dolar varlıkları hala küresel ölçekte değer kayıplarını sürdürmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,58 seviyesine gerilemesinin piyasalardaki güvenli liman talebinin güçlü olduğuna işaret ettiği görülmekte. Böylece Ons Altın fiyatlarında 1981 seviyesine varan yükselişle tüm zamanların en yüksek seviyesinin test edildiğini görüyoruz. Ancak ani yükselişlerin düzeltmesinin yaşanmasıyla değerli metalde bu sabah 1940 seviyesi civarında fiyatlamalar sürüyor. Dolardaki düşüş ve Kovid-19 salgınında en kötü senaryonun geride bırakıldığına ilişkin oluşan algı değerli metale olan talebi tetiklemeye devam ediyor. Böylece Ons Altın’daki yeni bir alım potansiyelini 1980 direnci çerçevesinde takip ediyoruz. Ancak ani yükselişlerin düzeltmesinin yaşanması durumuna bağlı olarak 1930 ve 1925 destek eşikleri önemli geçiş noktaları olacak.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>