Fed toplantısı öncesinde endeksler yükselişte

Piyasalar Kovid-19 aşı çalışmalarına yönelik pozitif haber akışı ile dünkü seansı pozitif bölgede tamamladı. Pfizer Inc. ve BioNTech SE. Kovid-19 aşısı için geç dönem testlerine başladıklarını ve aşıyı Ekim ayına kadar incelemeye sunmayı hazırlandıklarını açıklamaları sonrasında global endeksler yükselişlerine hız kazandırdı. Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan ilaç şirketi Moderna’nın ardından, Kovid-19’a karşı ikinci bir aşı adayının daha bulunduğuna yönelik açıklamada bulundu. Ayrıca ABD’de Cumhuriyetçi senatörlerin, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini ABD Senatosu’na sunması sonrasında piyasalardaki iyimserlik artış gösterdi. Bu gelişmelerin akabinde S&P500 endeksi yüzde 0,7 oranında değer kazanımı elde ederken, Nasdaq endeksi yüzde 1,7 gibi kayda değer bir oranda artış sağladı. Dow Jones endeksi ise yüzde 0,4 gibi sınırlı bir artışla günü sonlandırdı. Özellikle Amazon, Google ve Apple gibi teknoloji devlerinde meydana gelen primlenmenin akabinde endeks performansının daha bir yukarı yönlü tetiklendiği görülmekte. 

Dow Jones endeksinin sektörel dağılımına bakacak olursak, temel maddeler sektörü yüzde 3,3 oranında değer kazanımı elde ederken, teknoloji sektörü ise yüzde 1,3 artışla günü tamamladı. İletişim sektörü ise yüzde 0,7 ekside yer alırken, sağlık sektörü yüzde 0,3 oranında değer kaybı ile günü bitirdi. Şirketler bazında ise Apple, 3M ve Microsoft hisselerinde yaşanan yükselişin endeks performansını pozitif yönde etkilediği görülmekte. Endeksi aşağı yönlü tetikleyen şirketlere bakacak olursak ise Boeing ve UnitedHealth hisseleri ise en çok değer kaybedenler içerisinde yer aldı.

Dow Jones endeksinin teknik görüntüsünde ise 26.500 seviyesi çevresinde devam eden fiyatlamaların özellikle endeksin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.235 seviyesini koruması ile yükseliş potansiyeline devam etmesi beklenebilir. Böylece yükselişlerin 27.000-28.000 direnç seviyeleri ile hız kazandığını görebiliriz. Ancak endekste oluşabilecek geri çekilme hareketinde ise ana destek noktası niteliğinde 25.230 seviyesini öncelikli olarak takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>