Gram Altın’da Rekor Üzerine Rekor

Dolar/TL’de oluşan ivme kaybına rağmen Ons Altın’ın küresel risk iştahında oluşan zayıflama ile değer kazançlarına hız kazandırdığı görülüyor. Piyasalarda ABD’nin Houston’daki Çin konsolosluğunu kapatması sonrasında Çin de misillemede bulunarak ABD’nin Çıngdu’daki başkonsolosluğunu kapatma kararı aldı. Böylece ABD ile Çin arasındaki gerilimin artarak devam edebileceğine yönelik artan endişeler piyasalardaki güvenli liman talebini arttırdı. Diğer taraftan ABD’de açıklanan bilançoların pozitif seyri ve hükümetlerin piyasaları destekleyici adımlarının risk iştahının kalıcı bir şekilde toparlanması konusunda bir miktar zayıf kaldığı söylenebilir. Dolar endeksinin ABD ve Çin gerilimi ile değer kayıplarını arttırdığı görülürken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,58 seviyesine gerilemesinin de piyasalardaki güvenli enstrümanlara olan talebin korunduğuna işaret etmekte. Böylece Ons Altın fiyatlarında oluşan ani alım potansiyeli ile yükselişlerin 1950 seviyesine yönelik atak içerisine girdiği görülüyor. Gram Altın fiyatlarında da Ons Altın bazlı yükselişlerin hız kazanması ile 430,0 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi yaşandığı görülmekte. ABD’de ise Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Cumhuriyetçilerin şu an yaklaşık 1 trilyon dolar değerindeki en son Kovid-19 yardım tasarısını tamamladıklarını açıklaması sonrasında piyasalardaki iyimserlik bir miktar artış gösterdi. Bu gelişmeden piyasalardaki güvenli liman talebinin de pek fazla etkilenmediğini söylemek mümkün. 

Dolar/TL cephesinde ise faiz kararı çıkmayan TCMB toplantısı sonrasında oluşan 6,82 seviyesine yönelik atakların 6,84 desteği çevresinde dengelendiği görülmekte. Özellikle kurun 6,87 direncini aşmakta başarılı olamaması durumunda yükselişlerinde sınırlı kalması beklenebilir. Böylece Gram Altın’daki yükseliş potansiyelinin daha çok Ons Altın bazlı gelişmelerden etkilendiği görülmekte. 

Gram Altın’ın teknik görüntüsünde fiyatların 430,0 seviyesi üzerini test etmesi ile yükseliş ivmesini bir müddet sürdürmesi beklenebilir. Bu eğilimin devamında zaten daha önce test edilmeyen seviyelerin söz konusu olması değerli metalin yükselişlerinin önünü açıyor. Ancak emtiadaki ani yükseliş potansiyelinin hafif bir düzeltme hareketi içerisine girmesi ile ise Gram Altın’da ilk destek noktası 417,0 bu seviye altında ise 403,0 desteğini öncelikli olarak takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>