Dolar/TL,  TCMB Sonrasında Yaşadığı İvme Kaybını Koruyor

Geçtiğimiz hafta TCMB toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmemesi sonrasında Türk Lirası varlıkları üzerinde oluşan hafif primlenme ile Dolar/TL’de bir süredir korunan 6,85-6,86 atakları yerini hafif gevşeme hareketine bıraktı. Diğer taraftan doların Eylül 2018’den bu yana en düşük seviyeye gerilemesinin de G10 ve gelişmekte olan ülke piyasalarında hafif bir rahatlama oluştu. Böylece kurun yeni haftaya 6,84 seviyesi sınırında hafif geri çekilme potansiyeli içerisinde başladığı görülmekte. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Kovid-19 salgınına ilişkin normalleşme adımları korunmaya devam ederken, Rusya Başbakan Yardımcısı Türkiye ile uçuşların karşılıklı olarak 1 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin notunu “B+”da teyit etti, not görünümünü de değiştirmeyerek “durağan” olarak belirledi. Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirası’nın kısmi oranda da olsa yeni haftaya güçlü duruşunu koruyarak başladığı görülmekte. 

ABD tarafındaki gündemi ele alacak olursak, ABD Başkanı Donald Trump, Florida’nın Jacksonville şehrinde yapılacak olan Cumhuriyetçi Parti toplantısını Kovid-19 sebebiyle iptal ettiğini duyurdu. ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin gerilmesi sonrasında Trump ticaret anlaşmasının kendisi için pek de fazla anlam ifade etmediğini dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise birinci faz ticaret anlaşmasının iki tarafın da yerine getirileceğinden umutlu olduğunu belirtti. Böylece dolar varlıkları üzerindeki tansiyon artarkarken, ABD’de Temmuz ayı imalat PMI aktiviteleri 1,5 puanlık artışla 51,3 seviyesine yükseldi. Hizmet PMI rakamı ise bir önceki aya göre 1,7 puan artışla 49,6 seviyesini test etti. Fed’in bu hafta Çarşamba günü gerçekleştirecek olduğu para politikası toplantısı kur fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında Dolar/TL’nin teknik görüntüsünde fiyatların 6,85-6,86 direnç bandını aşması dahilinde yükselişlerin hız kazandığını görebiliriz. Bu kapsamda ilk hareket noktaları olarak ise 6,90 ve 7,00 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Ancak uzun bir süredir sıkışma hareketi içerisinde yer alan kurun Türk Lirası’nda meydana gelen hafif TCMB etkisi sonrasında yaşamış olduğu geri çekilmelerinde ise kademeli olarak 6,80 ve 6,75 destek seviyeleri düşüşlerin devamı açısından önemli geçiş noktaları olarak takip edilebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>