GBPTRY Paritesi 8,75 Eşiğinde Zorlanıyor

İki haftalık periyotta değer kayıplarını sürdüren dolar varlıkları kaynaklı G10 para birimleri üzerinde değer kazancı oluşurken, paritede 8,75 seviyesi üzeri kapanışların bir miktar zayıf kaldığı görülüyor. İngiltere’de Brexit anlaşmasına ilişkin umutlar hafif zayıflarken, bir de ABD ile ticaret anlaşmasının belirsizliğini koruması Sterlin varlıkları üzerinde değer kaybına yol açtı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, son tarih olarak belirlediği Temmuz ayından önce Brexit sonrası ticaret anlaşması imzalamanın büyük ihtimal gerçekleşmeyeceğini dile getirdi. Hükümet, geçiş dönemi sona erdiğinde Dünya Ticaret Örgütü şartları kapsamında Avrupa ile ticaret yapmayı beklediğini dile getirdi. İngiltere’nin ABD ile ticareti arttırma planlarına hız kazandırmak istemesi ancak başarılı olamaması paritede yükselişlerin bir miktar hız kesmesine yol açıyor. Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Barnier’in ise bugün İngiltere’nin pozisyonu değişmezse anlaşmanın mümkün olmadığına yönelik açıklamada bulunması oldukça dikkat çekiciydi.

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin gerçekleştirdiği faaliyetlerin meşruyetini vurguladı. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın para politikası toplantısında beklentilere paralel faizler değiştirilmedi. TCMB politika faizini üst üste ikinci ayda da değiştirmeyerek yüzde 8,25 seviyesinde sabit bıraktı. Kararla birlikte yayınlanan özet metinde, salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı ve yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğinin değerlendirildiği belirtildi. Ayrıca yakın dönemde enflasyon görünümünde ortaya çıkan artış eğiliminin TCMB tarafından dikkate alınarak politika faizinde herhangi bir değişikliğe gidilmemesinin fiyatlamalar üzerinde etkisi sınırlı oldu diyebiliriz. 

GBPTRY paritesinin teknik görünümünde fiyatların 8,75 seviyesi üzerini test etmesiyle alım potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışların devamında bir sonraki hareket alanı olarak 9,00 direncini takip ediyoruz. Ancak 8,75 direncini aşmakta zorlanan paritede TCMB kararı sonrasında bir miktar hız kazanan geri çekilme hareketinin devamında ise paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 8,55 desteği öncelikli olarak takip ediliyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>