DAX Endeksi 13 Bin Direncini Koruyabilecek Mi

ABD hükümetinin Kovid-19 aşısının tedariğine yönelik Amerikan ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile anlaşma yapması sonrasında piyasalarda artan risk iştahı ile endeksler günü pozitif bölgede tamamladı. Ayrıca Avrupa Birliği sonrasında ABD’nin de ekonomileri destekleyecek yeni bir teşvik paketi üzerinde çalışıyor olduğunu duyurması sonrasında piyasalarda ekonomilerin toparlanacağına ilişkin iyimser beklenti artış gösterdi. Böylece ABD endeksleri tarafında alıcılı görüntü artış gösterirken, Almanya’nın DAX endeksinde yüzde 0,51’lik bir kayıpla gün sonu kapanışı 13.104 seviyesinden gerçekleşti. Endeks içerisinde yer alan sekiz sektörün sadece ikisi primlendi. Mali sektör yüzde 0,37 oranında değer kazanırken, teknoloji sektöründe kazançlar yüzde 0,24 seviyesine ulaştı. Diğer taraftan sağlık sektörü yüzde 1,7 oranında değer kaybederken, altyapı sektörü yüzde 1,09’luk bir oranda gerileme kaydetti. Endeks içerisinde yer alan 30 hisseden ise sadece 9 hisse günü pozitif bölgede bitirdi. 

Almanya tarafında Almanya Ekonomi Bakanı dün ekonominin hızlı bir şekilde toparlanma gösterebileceğini ve özellikle yılın ikinci yarısında toparlanma olasılığının arttığını belirtti. Almanya Dışişleri Bakanı’ndan gelen Brexit anlaşmasının akıbetinin belirsizliğini koruduğuna yönelik açıklamalar DAX endeksi üzerinde hafif tansiyon yarattı diyebiliriz. Avrupa tarafındaki diğer gelişmelere bakacak olursak, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Avrupa Birliği üyelerinin Kovid-19 krizinden kötü etkilenen ülkeler için açıklanan 750 milyar euroluk kurtarma fonunun Birlik içerisindeki dayanışma ruhunu gösterdiğini belirtti. Ayrıca birtakım haber kaynağına göre ise ECB, Avrupa bankalarından 2021 yılına kadar temettü ödemesi yapmamalarını isteyebileceği iddia edildi.

Bu gelişmelerin akabinde DAX endeksi 13.000 seviyesi üzeri hareketliliğini korumaya devam ederken, endeksin yükselişlerine hız kazandırma potansiyelini 14.000 seviyesi çerçevesince takip ediyoruz. Paritenin uzun bir süredir koruduğu yukarı yönlü eğiliminde kısa vadeli bir çözülme yaşaması durumuna bağlı olarak ise aşağıda 12.500 ilk destek seviyesi olma görevini koruyor. Bu seviyenin geçilmesi ile beraber endekste özellikle 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 12.188 desteği gündeme gelebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>