EURTRY’de Avrupa Birliği Kurtarma Paketi Hız Kazandırdı

Avrupa Birliği liderlerinin 750 milyar euroluk kurtarma programı ve 1 trilyon euronun üzerinde gelecekteki bütçe konusunda anlaşmasının ardından Euro para birimi üzerinde değer kazanımı arttı. Böylece EURTRY paritesi 7,90 seviyesi üzerine yerleşme sağlayarak yükseliş potansiyeline hız kazandırdı. Avrupa Birliği üyelerinin genelinin tüm Euro Bölgesi ekonomisi için endişelenerek elini taşın altına koyması Euro tarafında kayda değer primlenme yarattı. Almanya Ekonomi Bakanı Altmeier açıklamasında, AB zirvesinde varılan anlaşma sonrası ekonomik toparlanma şansının arttığını belirtti. Ayrıca Altmeier, ekonomide toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine inandığını ve yılın ikinci yarısına ilişkin iyimserliğini koruduğunu belirtti. Diğer taraftan İngiltere ile Avrupa Birliği arasında devam eden Brexit müzakerelerine yönelik belirsizliğin Euro tarafı açısından risk oluşturmaya devam ettiği görülmekte. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamasında, Kovid-19 salgınında durum daha iyiye gitmeden önce, daha da kötüleşeceğini dile getirmesi dolar varlıkları üzerinde oluşan Euro tansiyonu ile birlikte değer kayıplarının artmasına yol açtı. Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yatırımlarda 2018 ve 2019 yıllarında 2,3 trilyon tutarına ulaştıklarını dile getirdi. Ayrıca normalleşme süreci kapsamında İçişleri Bakanlığı genelgesine göre lokanta, restoran, kafe, kıraathane, çay bahçesi gibi işletmelerin çalışma saatine yönelik kısıtlamaların kaldırıldığını belirtti.  Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirasında bir miktar toparlanma hareketi gerçekleşse dahi genel hatlarıyla korona virüs salgını nedeniyle oluşan küresel dışşal şoklara karşı Türk Lirası’nın majör para birimlerine karşı değer kaybettiği görülmekte. 

EURTRY paritesinde yükselişlerin hız kazanmasını 8,00 seviyesi üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Paritede bu seviyenin geçilmesi ile yükselişler 8,23 direncine dek sürebilir. Böylece EURTRY paritesinde yeni bir rekor tazeleme hareketinin gerçekleştiğini görebiliriz. Paritenin 8,00 seviyesini aşmakta başarısız olması durumunda oluşabilecek geri çekilmelerde ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,66 desteği ana geçiş noktası olarak takip edilebilir. Kısa vadeli görünümde ise 7,75 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>