BİST100 Endeksi 120 Bin Direncinde Zorlanıyor

Küresel piyasalar Kovid-19 aşısına oldukça yaklaşıldığına ilişkin oluşan haber akışı ile kazançlı görüntüsüne bir miktar hız kazandırırken, salgınının ekonomiler üzerindeki olumsuz etkisinin belirsizliğini koruması ile ara ara satıcılı bir seyir içerisine giriyor. Özellikle ekonomilerde gelen teşviklerin, merkez bankalarının para politikalarını cömert bir şekilde kullanmasının da bir yansıması olarak borsalarda hafif geri çekilme hareketi oluşsa da bu eğilimin oldukça sınırlı kaldığını görüyoruz. Ayrıca bilanço sezonu içerisinde yer alan ABD’de olumlu gelen finansalların akabinde endekslerdeki pozitif görüntünün arttığı söylenebilir. Böylece ABD’de S&P500 endeksi yüzde 0,17 oranında değer kazanırken, Dow Jones endeksi yüzde 0,60 oranında yükseliş kaydetti. Ancak Nasdaq endeksi ise yüzde 0,81 düşüşle gün sonu kapanışı gerçekleştirdi. BİST100 endeksi ise 120.585 ile 17 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesini görmesine rağmen bu seviyeyi aşmakta bir miktar zorlanmasıyla günü yüzde 1,04 değer kaybı ile 118.042 seviyesinden tamamladı.

Piyasalarda Kovid-19 aşısına yönelik birçok yorum dikkatleri çekerken, ABD Başkanı Donald Trump, salgında durum daha iyiye gitmeden önce, daha da kötüleşeceğini dile getirmesinin ardından aşı ve tedavi geliştirme konusunda ilerleme kaydedildiğini söylemlerine ekledi. ABD tarafında yeni bir teşvik paketi üzerine görüşmeler devam ederken, dün Avrupa Birliği salgına yönelik hazırlanan 750 milyar avroluk kurtarma programında anlaşmaya varması sonrasında Avrupa piyasalarında değer kazanımı arttı. 

Yurtiçinde ise açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırımların 2018 ve 2019 yıllarında 2.3 trilyon tutarına ulaştığını dile getirirken, salgınla ilgili olarak süreci profesyonel bir şekilde yönettiklerine dikkat çekti. Ayrıca İçişleri Bakanlığı genelgesine göre lokanta, restoran, kafe, kıraathane, çay bahçesi gibi işletmelerin çalışma saatine yönelik kısıtlamaların kalkacağını dile getirdi.  Bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı öncesinde bir miktar tansiyonun arttığını gördüğümüz BİST100 endeksinde ise 120.000 direncinden gelen dönüşlerin fiyatları nereye kadar sürükleyeceği büyük önem taşıyor. Özellikle düşüşlerin hız kazanmasını 115.500 desteği altı kapanışlarla takip ediyoruz. Endeks bu seviye altına sarkma gerçekleştirmesi durumunda geri çekilmelerine 112.400 desteği ile devam etmesi beklenebilir. Aksi senaryoda ise özellikle 120.000 direncinin aşılması mümkün olursa endeksin 124.600 direnci ile yeni bir rekor elde etmesi oldukça muhtemel görünüyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>