Ons Altın 1818 Seviyesi Çevresinde Tutunmalarını Sürdürüyor

Piyasalarda Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen ani artış güvenli liman talebini arttırmaya devam ederken, ABD ve Çin arasında artan gerilimin de iyimser havayı gölgelediği görülüyor. ABD ile Çin arasında gerilimi artıran bir diğer unsur olarak ABD yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle 11 Çinli şirketi yaptırım listesine eklediğini belirtti. Ayrıca ABD ve Çin arasındaki gerilime İngiltere’nin de dahil olmasıyla birlikte jeopolitik riskler tekrardan artış gösterdi. Ancak Kovid-19 tedavisine ilişkin şirketlerden gelen olumlu haber akışının endekslerdeki görüntüyü bir miktar pozitif tarafa çektiği görülmekte. Dünya genelinde Kovid-19 salgınına yakalanan kişi sayısı 14 milyon 760 bin kişiye yükselirken, hayatını kaybeden kişi sayısının 611 bin kişiyi aştığı görülüyor. Kovid-19 salgınının hala ekonomiler üzerinde yaratmış olduğu tansiyon ile Ons Altın’ın haftanın ilk işlem gününde 1818 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleştirdiğini görüyoruz. 

ABD tarafına bakacak olursak, dünkü seansta veri akışı oldukça sakin olması nedeniyle hareketlilik hafif sınırlıydı ancak ABD’de artan vaka sayılarındaki artış birçok eyaletlerin normalleşme adımlarını kesintiye uğrattı. Böylece salgının ekonomi üzerine olumsuz etkisinin beklentinin üzerinde oluşacağına değinen Fed’in eski başkanlarından gelen açıklamaların akabinde ABD yönetimi de Kovid-19 salgınına karşı hayata geçirilmesi planlanan yeni teşvik paketinin görüşmelerine başladı. Bu gelişme kapsamında ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise yeni teşvik paketinin tutarının 1 trilyon dolardan başlayacağını ve teşvik paketi içeriğinin Kovid-19 aşısı, çocuklar ve istihdama yönelik olacağını belirtti. Tüm bu bilgiler ışığında dolar endeksi tarafında açıklanan olumlu makroekonomik verilerin pozitif etkisi pek fazla hissedilmezken, daha çok siyasi tansiyonun yarattığı bir kırılganlıkla geri çekilme potansiyelini sürdürdüğü görülüyor. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 0,61 seviyesine gerileyerek piyasalarda güvenli limanlara olan enstrümanlara talebin korunduğuna işaret etmekte. Böylece Ons Altın fiyatlarında sınırlı ama yukarı yönlü bir ivmenin korunduğunu görüyoruz. Ons Altın’ın yükseliş potansiyelinin devamını 1850-1900 direnç seviyeleri çerçevesince takip ediyoruz. Ancak olası bir gevşeme hareketinde ise 1800 eşiği altı kapanışlar değerli metalde 1775 desteğine yönelik atakların sıklaşmasına yol açabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>