Aşı Haberleri Endekslerin Yükselişlerini Destekledi

Küresel piyasalarda ABD-Çin gerilimi hala risk iştahı üzerinde olumsuz etki yaratsa da Kovid-19 aşısı ile oluşan olumlu haber akışı sonrasında endeksler günü oldukça değer kazanımı ile tamamladı. İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından klinik çalışmaları devam eden Kovid-19 aşısının güvenli olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter hesabından yaptığı açıklamada aşı çalışmasında doğru yolda olduklarını gösteren önemli bir aşamaya gelindiğini vurgularken, ABD Başkanı Trump aşılar ve tedaviye ait konularda muazzam bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Böylece ABD endeksleri üzerinde oluşan değer kazanımı ile S&P 500 endeksi yüzde 0,85 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,03’lük artışla günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise yüzde 2,5 artışla rekor tazeleyerek günü tamamladı. 

Dünya genelinde Kovid-19 salgınına yakalanan kişi sayısı 14 milyon 760 bin kişiye ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı 611 bin kişiyi aştı. Salgından en fazla etkilenen ABD’de ise vaka sayısı 4 milyonu buldu, virüs nedeniyle meydana gelen can kaybı sayısı da 143 bin 311’e yükseldi. Böylece artan vaka sayıları eyaletlerin normalleşme adımlarını sekteye uğratırken, ABD yönetiminin yeni bir teşvik paketi üzerine çalıştığını duyurması sonrasında salgın vakalarının endeksler üzerinde olumsuz etkisi hissedilmedi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni teşvik paketinin tutarının 1 trilyon dolar civarında olacağını ve içeriğin çocuklar, istihdam ve Kovid-19 aşısını barındırdığını belirtti.

Avrupa Birliği de Kovid-19 salgınının olumsuz etkisini azaltmak için yeni bir kurtarma programı üzerine anlaşma sağladı. Bu gelişmelerin akabinde Dow Jones endeksinin sektörel dağılımına bakacak olursak, enerji ve temel maddeler sektöründe yaşanan değer kaybının endeks yükselişlerini baskıladığı görülüyor. Diğer taraftan bilgi teknolojisi sektörünün yüzde 2,25 artışla tek pozitif görüntü sergileyen sektör olduğu görülmekte. Şirketler bazında ise Apple ve Microsoft hisselerinin endeks içerisinde en çok değer kazanan şirketler olarak ilk sırada yer aldığı görülüyor.

Bu bilgiler ışığında Dow Jones endeksinde meydana gelen 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 26.226 seviyesine yönelik ataklardan gelen dönüşle tekrardan 27.000 seviyesine varan yükseliş hareketi çabası dikkat çekmekte. Endeksin özellikle 27.000-28.000 direnç bölgesini aşmasıyla yükseliş potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Aşağıda ise ana destek noktası olarak 25.230 seviyesini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>