Gram Altın’da Kur Baskısı Sürüyor

Tüm haftayı 400,0 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklarla geçiren Gram Altın’da Dolar/TL’de yaşanan fiyat sıkışıklığının alım potansiyelini zayıflattığı görülüyor. Kovid-19 salgınına ilişkin olarak ABD’de artan vaka sayıları piyasalardaki normalleşme adımlarını kesintiye uğrattığı görülüyor. Ayrıca ABD ve Çin arasında tekrardan gerilimin artması sonrasında piyasalardaki risk iştahını zayıflattığı görülmekte. Böylece piyasalarda güvenli liman talebi korunmaya devam ederken, Ons Altın fiyatlarındaki yükselişin sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu kapsamda Gram Altın fiyatlarında da 400,0 seviyesi üzeri kapanışların zayıf kaldığı görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizlerine baktığımızda yüzde 0,61 seviyesindeki görüntünün korunduğu görülüyor. Haftanın son işlem günü piyasalardaki endişeleri arttıran bir diğer unsur da eski Fed Başkanlarından Bernanke ve Yellen’ın Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkisinin beklenenden uzun süreceğini açıklaması olarak ön plana çıktı. 

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, dolar endeksinde korunan zayıflığın kurdaki yükseliş ivmesini zayıflattığı görülüyor. TCMB finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla, yabancı para zorunlu karşılık oranlarının tüm bankalar için tüm yükümlülük türlerinde ve vade dilimlerinde 300 baz puan artırılmasına karar vermesi sonrasında Türk Lirası varlıkları kısmi görünümde güçlü görüntüsünü korumaya devam ettiği görülmekte. Korona virüs salgını ile ilgili olarak atılan normalleşme adımları sürmeye devam ederken, Hazine ve Maliye Bakan Berat Albayrak’ın G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ile ikinci bir Kovid-19 dalgası konusunda görüşme gerçekleştirdiği açıklandı. Ayrıca Albayrak bu sürecin yaşanması halinde dahi ekonomilerin tamamen kapanmamasının, uluslararası ticaret ve işbirliğinin sürdürülmesinin önemini vurguladı. Bu gelişmelerin akabinde Dolar/TL’nin 6,85-6,86 bandı çevresinde fiyatlamalarını sürdürmeye devam ettiği görülmekte.

Tüm bu gelişmelerin akabinde Gram Altın fiyatlarında kritik 400,0 eşiğinin geçilmesi ile yükseliş hareketi hız kazanabilir. Böylece değerli metalin yeni rekor seviyelere varan oranda yükseliş gerçekleştirerek  alıcılı görüntüsünü arttırması beklenebilir. Uzun bir süredir 400,0 seviyesini aşmakta zorlanan değerli metalin bu seviyeden yaşayacak olduğu dönüşlerinde ise aşağıda 390,0 ilk destek seviyesi olma görevini koruyor. Bu seviye altında ise 375,0 desteği Gram Altın’da düşüşlerin derinleşerek trend yön değişimine yol açacağı önemli bir eşik noktası olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>