Dolar/TL’de Fiyat Sıkışması Hala Sürüyor

ABD’de son dönemde rekor sayıya ulaşan Kovid-19 vakalarındaki artış, ülkenin 20’yi aşkın eyaletinde tekrardan işletmelerin kapanmasına yol açarken, bu durum ülke ekonomisinin toparlanma sürecini tehdit etmeye devam ediyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki gerilimin artmasının da piyasalardaki risk iştahını zayıflatan bir diğer unsur olarak ön plana çıktığı görülmekte. Böylece endekslerin genelinde oluşan baskı ile piyasaların haftayı karmaşık bir seyirde kapattığını görüyoruz. 

ABD ekonomisine bakacak olursak, Haziran ayı perakende satışlar aylık bazda yüzde 7,5 oranında artış gösterirken, sanayi üretimi aylık yüzde 5,4 artışla beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Bu gelişmeye rağmen Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 95,8 ile 10 Haziran’dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Böylece Dolar/TL’nin hafta genelini 6,85-6,86 dar bandı içerisinde tutunmalarını sürdürerek geçirdiğini gördük. Avrupa tarafında gerçeklen ECB toplantısı sonrasında Euro tarafında oluşan tansiyon dolar varlıklarındaki düşüşü sınırlasa da genel hatlarıyla ekonomik toparlanmanın desteklenmesi için piyasaların daha fazla teşviğe ihtiyaç duyduğunun açıklanması sonrasında ekonomilere ilişkin tedirginliğin arttığı görülüyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), normalleşme adımları kapsamında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla hafta sonu yabancı para zorunluk oranlarında değişiklik yaptığını duyurdu. Bu kararla piyasadan yaklaşık 9,2 milyar $ civarında döviz ve altın cinsinden likidite çekilmesini amaçladığını belirten TCMB’nin bu hamlesi sonrasında yeni haftaya Türk Lirası varlıklarının hafif yatay görüntü ile başladığı görülmekte. Bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısı da kur fiyatlamaları açısından kritik önem arz ediyor. 

Tüm bu bilgiler ışığında uzun süredir zayıf görüntüsünü koruyan dolar varlıkları kaynaklı kurdaki toparlanmaların sınırlı kaldığı söylenebilir. Ayrıca Türk Lirası’nda kurun aşağı yönlü eğilimine hız kazandıracak bir değerlenmenin de pek söz konusu olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Böylece fiyatların sıkışıklığını sürdürmeye devam ettiği Dolar/TL’de yükselişlerin ilk baz noktası olarak 6,90 bu seviye üzerinde ise 7,00 eşiğini takip ediyoruz. Ancak aksi senaryoda oluşabilecek bir gevşemede ise 6,75 ana destek noktası olma görevini korumaya devam ediyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>