GBPUSD Paritesi Güç Kaybını Sürdürüyor

Doların hafta genelini zayıf bir görüntü ile geçirmesine rağmen Sterlin varlıklarının G10 para birimleri içerisinde en az kazançlı seyreden para birimi olmasıyla GBPUSD paritesi 1,25 seviyesine yönelik aşağı yönlü ataklarına hız kazandırarak haftayı kapatıyor. 

İngiltere bazlı gelişmelere değinecek olursak, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’in İngiltere’de faiz oranlarının uzun süre düşük kalacağını belirtmesi sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde değer kaybı oluştu. Ayrıca Bailey, ekonomilerde oluşan hasarın boyutunun belirsizlik taşımaya devam ettiğini dile getirirken, mali ve para politikalarının koordineli olmasının önemli olduğuna dikat çekti. Aynı zamanda Bailey, parasal gevşeme programı kapsamında tam olarak ne yapılacağının belirsizliğini koruduğuna işaret etti. Diğer taraftan korona virüs salgınında hala vaka sayılarında meydana gelen artışın akabinde İngiltere Başbakanı Boris Johnson en erken Kasım ayında sosyal mesafe kurallarının bırakılabileceğini ve virüsün şuan yerel karantinalarla kontrol altına alınabileceğini dile getirdi. İngiltere’de Haziran ayı enflasyon verisi ise yüzde 0,1 oranında artış gösterirken, işsizlik oranı yüzde 3,9 seviyesinde gerçekleşti. 

İngiltere tarafında bir diğer gelişme ise İngiltere’de Huawei’nin 5G şebekesinden yasaklanacağı yönünde oluşan haber akışıydı. Bu gelişme İngiltere’nin Çin ile arasındaki gerilimini tetiklerken, hafta genelini zayıf geçiren Sterlin varlıkları üzerindeki tansiyonu arttırdı. 

ABD tarafında ise açıklanan olumlu makroekonomik verilere rağmen dolar tarafının zayıflığını sürdürmeye devam ettiği görülüyor. ABD’de perakende satışlar yüzde 7,5 oranında bir artışla beklentileri aşarken, işsizlik maaşı başvurularının 1,3 milyon kişiye ulaşarak ekonomiye dair tedirginlikleri tetiklemeye devam ettiği görülmekte. Dolardaki bu zayıf görüntüye rağmen GBPUSD paritesinin aşağı yönlü eğilimini sürdürmeye devam ettiği görülüyor. 

Tüm bu gelişmeler akabinde GBPUSD paritesinde 1,25 desteğinin aşağı yönlü geçilmesi durumunda geri çekilmelerin hız kazanması açısından 1,2250 eşiğini takip ediyoruz. Bu seviyenin geçilmesi GBPUSD paritesinde tekrardan aşağı yönlü bir trend eğilimi başlangıcına yol açabilir. Ancak yükseliş potansiyelinin ivme kazanması ihtimaline bağlı olarak ise paritede ilk direnç seviyesi 1,2640, bu seviye üzeri kapanışlarda ise 1,2750 direncini takip ediyoruz. 

 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>