ECB Sonrasında EURUSD Güç Kaybetti

Piyasalarda korona virüs vakalarının artmaya devam etmesiyle oluşan tedirginlik sürmeye devam ederken, ABD’nin Kanada ve Meksika ile kara sınırlarındaki aciliyeti olmayan seyahatler için uygulanan geçiş yasağının uzatıldığı açıklandı. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında oluşan siyasi gerilimin de piyasalardaki risk unsurlarını tetiklemeye devam ettiği görülüyor. ABD’nin Çinli teknoloji firması Huawei’nin bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getirdiğini açıklamasının ardından ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Çin Komünist Partisi’nin tüm üyelerinin ABD’ye seyahat etmelerini yasaklamayı değerlendirdiği iddia edildi. Bu gelişme sonrasında piyasalardaki risk iştahı zayıflarken, ABD’de açıklanan makro ekonomik veriler beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşmesi ile piyasalardaki iyimserlik tekrardan artış gösterdi. Bu gelişmelerin akabinde S&P500 endeksi yüzde 0,34 oranında değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 0,50 kayıpla günü sonlandırdı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,73’lük bir kayıp elde etti. Dolar endeksi 97,0 seviyesi altındaki zayıf seyrini korumaya devam ederken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı sonrasında EURUSD paritesinin 1,14 ataklarında bir miktar zayıf kaldığı görülmekte. 

Toplantıda dün ECB beklentiler doğrultusunda faizler ve varlık alım programında değişikliğe gitmezken, karar sonrası açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Christine Lagarde, Kovid-19 nedeniyle ekonomide yüksek belirsizliklerin oluştuğunu belirtti. Lagarde ayrıca büyüme ve enflasyonu desteklemek için ne gerekiyorsa yapılacağını ve bu kapsamda Pandemi Acil Alım Programı’nın tamamen kullanılacağını dile getirdi. Ekonomik görünümü “bekle-gör” politikası kapsamında izlediklerine yönelik sinyali veren Lagarde, gelecek dönem toplantılarda da para politikasında değişikliğe gitmeyeceği beklentilerini güçlendirdi. Bu gelişme sonrasında Euro tarafında oluşan tansiyon ile EURUSD paritesinde 1,14 seviyesi altı zayıf görüntü korunmaya devam ediyor. 

Tüm bu gelişmeler ışığında 1,14 seviyesine yönelik ataklarında zayıf kalan EURUSD paritesinde alımların 1,14 bandının aşılması ile hız kazanacağını düşünüyoruz. Bu seviye üzeri her fiyatlama paritede 1,1450-1,1500 dirençlerine yönelik atakları sıklaştırabilir. Böylece EURUSD paritesinde uzun süredir sınırlanan yükseliş ivmesinin önü açılabilir. Ancak ECB toplantısı sonrasında paritede oluşan kısa vadeli realizasyonda aşağıda 1,1330 ana destek eşiğimiz olma görevini korumaya devam ediyor. Özellikle bu seviye satışların derinleşmesi açısından büyük önem arz ediyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>