GBPTRY’de Yükselişler Hız Kesti

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İngiltere’nin faiz oranlarının uzun süre düşük kalacağını belirtmesi sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde oluşan tansiyon ile GBPTRY’de yükselişler bir miktar ivme kaybetti. Böylece GBPTRY paritesinde 8,70 seviyesinden gelen geri çekilme ile fiyatların 8,60 desteğinde dengelendiği görülmekte. Bailey, ayrıca 1922 Komitesinin kapalı toplantısında, merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için elinden geleni yapacağını söylemlerine ekledi.

İngiltere’de açıklanan işsizlik oranı yüzde 3,9 seviyesinde beklentilere paralel gerçekleşti. Kovid-19 salgını nedeniyle istihdam piyasasının büyük oranda zayıfladığı belirtilirken, bu verinin son işten çıkarmaların öncesine ait olduğu bilgisi paylaşıldı. İngiltere ekonomisi aynı zamanda Mart, Nisan ve Mayıs aylarını kapsayan üç aylık dönemde yüzde 19,1 daralma gösterdi. İngiltere sanayi üretimi ise Mayıs ayında aylık yüzde 6,0’lık bir oranda artış gösterdi. Ancak yıllık bazda ise bu veri 20,8’lik bir daralmaya işaret etti. İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, en son geçen hafta ekonominin yeniden canlandırılması amacıyla 30 milyar sterlinlik bir paket açıklamıştı. Ancak bu paketinin İngiltere ekonomisi üzerinde oluşan salgın etkisinin bertaraf edilip edilmeyeceği konusundaki yeterliliği belirsizliğini taşıyor. 

İngiltere’ye ilişkin bir diğer gelişme ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın 5G çalışmalarından Huawei’yi men etme kararı sonrasında Çin Dışişleri Bakanlığı, bugünkü açıklamasında bu kararın Çin-İngiltere işbirliğinin karşılıklı güvene dayalı temelini ciddi şekilde etkilediğini belirtti. Tüm bu gelişmelerin akabinde Sterlin varlıklarının G10 para birimleri içerisinde zayıf bir görüntü ile haftayı geçirdiği söylenebilir. 

Yurtiçinde ise dün 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla işlem yapılmazken, Türk Lirası’nın yeni işlem gününe bir miktar güçlü başladığı görülmekte. Türk Lirası üzerindeki bu görüntünün doların gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki etkisinin azalmasının da etkili olduğu söylenebilir. Bu gelişmelerin akabinde GBPTRY’de 8,50 seviyesi ilk destek noktası olma görevini koruyor. Ancak bu seviyenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olması nedeniyle oluşabilecek bir toparlanmada 8,75 ilk direnç, bu seviye üzerinde ise rekor geçiş noktası olan 9,00 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>