DAX Endeksi Yükseliş İvmesini Koruyor

Piyasalarda Kovid-19 tedavisine ilişkin önemli yol katedildiğinin açıklanması olumlu rehaveti arttırırken, ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması endekslerin yükselişini bir miktar baskılıyor. ABD yönetimi, Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki insan hakları ihlallerine “ürün sağladığını” iddia ettiği Çinli teknoloji firması Huawei’nin bazı çalışanlarına vize kısıtlaması getirmesi sonrasında piyasalardaki tansiyon yükseldi. ABD Başkanı Trump’ın ise ikinci faz anlaşması için Çin ile görüşmeyi düşünmediğini ve Çin’e daha fazla yaptırım uygulamanın göz ardı edilmediğini belirtmesi dikkat çekiciydi. Korona virüs vakalarında ise artan ivme ile gevşetilen tedbirler tekrardan sıklaştırılırken, dün Hindistan’da çok sayıda eyalette yeniden sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu gelişmelerin akabinde ABD tarafında gün sonu kapanışı pozitif bölgede yapılırken, bu sabah endekslerin vadeli görünümü satıcılı bölgede yer alıyor. DAX endeksinin ise yüzde 1,84 yükselişle 12.930 seviyesinden günü tamamladığını görüyoruz. 

Almanya’da ZEW endeksi 59,3 ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşirken, raporun içeriğinde Almanya ekonomisinde toparlanma ibarelerinin şuan için görülmediğine yer verilmesi dikkat çekti. Böylece DAX endeksinde yükselişler bir miktar ivme kaybetse dahi genel görünümde yukarı yönlü trend bandından aldığı güçle endeksin yükseliş ivmesine devam ettiği görülüyor. Bu bilgiden hareketle endekse sektörel bazda bakacak olursak, temel maddeler ve bilgi teknolojisi sektörünün en iyi performans gösteren sektörler arasında yer aldığını görüyoruz. İletişim ve finans sektörü ise zayıf seyir içerisinde yer alırken, tüm sektörlerin günü pozitif bölgede kapattığını belirtelim. 

Bugün özellikle DAX endeksi açısından önem arz eden Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı takip edilecek. Toplantıya ilişkin herhangi bir faiz kararı bulunmazken, ekonomiye dair yapılacak olan açıklamaların seyri endeks tarafında hareketliliğe yol açabilir.

DAX endeksinin teknik görünümüne değinecek olursak, 200 günlük hareketli ortalamasını aşarak yükselişlerine hız kazandırmasını 13.000 direnci üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviye üzeri fiyatlamasında endeksin kalıcı olması durumunda ise yükselişler 13.800 direnci ile yeni bir rekor deneme hareketi içerisine girebilir. Aşağıda ise 200 günlük hareketli ortalama eşiği olarak 12.169 desteği öncelikli olarak izleniyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>