EURTRY’de Yükselişler Hız Kazandı

Dolar varlıklarının yaklaşık iki haftalık periyotta zayıf görüntüsünü koruması ile Euro para biriminin avantajlı duruma gelmesi ile EURTRY paritesinde 7,80 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. Uzun bir süredir 7,75 eşiğinde üzerinde fiyatlanan paritenin bu seviyeden aldığı destekle yönünü yukarı çevirdiği görülüyor. Euro Bölgesi ZEW Ekonomi beklentiler endeksi Temmuz ayında 59,6 ile beklentilerin bir miktar üzerinde gelirken, raporun içeriğinde ikinci çeyreğin çok zayıf olacağı ancak toparlanmaların yılın ikinci yarısında ve 2021 başlarında kademeli olarak hissedilebileceği açıklandı. Alman ekonomisinin ise bir önceki aya göre önemli ölçüde bir değişiklik göstermediği vurgulandı. Almanya ZEW Güven Endeksi ise Temmuz ayında 59,3 ile beklentilerin bir miktar altında kaldı. Euro Bölgesi sanayi üretimi ise yüzde 12,4 ile beklentilerin bir miktar altında artış gösterdi. Avrupa Komisyonu önemli şirketler için kurtarma planı kapsamında gerekli teşvikleri sunmaya devam ederken, Fransız hükümeti sağlık çalışanlarına yönelik 8 milyar euroluk bütçe ayırdığını açıkladı. G7 bakanları ise G20 ülkelerinin borç dondurulması konusunu görüştükten sonra, tüm taraflarca uygulanması ve borç şeffaflığı standartlarına uyulması çağrısında bulundu.

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, Mayıs ayı Türkiye sanayi üretimi yüzde 17,4 oranında artış gösterirken, yıllık veri yüzde 19,9 oranında daralma olarak açıklandı. Bu gelişmenin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak çarkların yeniden hızlandığına yönelik açıklamada bulunurken, ayrıca, sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde “V” görünümlü bir toparlanmanın yaşandığına dikkat çekti. TCMB Temmuz ayı beklenti anketinde yılsonu enflasyon beklentisini ise yüzde 10,22 seviyesine yükseltti. Diğer taraftan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile ilişkilerin zorlu bir süreçten geçtiğine ilişkin açıklamada bulundu. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde EURTRY paritesinde 7,83 seviyesine varan oranda yaşanan yükselişlerin 7,90 ve 8,00 direnç seviyeleri çerçevesinde hız kazanması beklenebilir. Paritenin 8,00 seviyesinden yaşayacağı bir dönüşte ise geri çekilmeleri öncelikli olarak 7,75 bu seviye altında ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,63 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>