BİST100 115 Bin Desteğinden Dönüş Gerçekleştirdi

Yeni haftaya Kovid-19 salgınına ilişkin aşı bulunduğuna yönelik gelişmeler ile bir miktar risk iştahı ile başlayan piyasalarda gerek ABD’de artan vaka sayıları gerekse ABD ve Çin arasındaki ilişkilerin alevlenmesi sonrasında risk iştahı bir miktar zayıfladı. ABD’de endeksler karmaşık bir seyir içerisindeyken, Asya ve Avrupa piyasaları günü satıcılı bölgede tamamladı. BİST100 endeksi ise yüzde 0,56 eksi ile günü 117.741 seviyesinde tamamlarken, toplam günlük işlem hacmi 30 milyar 200 milyon TL olarak gerçekleşti. ABD Başkanı Trump’ın sağlık yetkilileri tarafından yaz sonundan itibaren potansiyel aşı üretimine başlayacağını açıklaması endeksler tarafında bir miktar toparlanma hareketi yarattı. 

Temmuz ayına ilişkin TCMB Beklenti Anketinde, salgın sonrası yeni faaliyete başlayan sektörlerin birim maliyetlerindeki artışın fiyatlara bir yansıması olarak enflasyon yüzde 10,22 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. Sanayi üretimi verisi ise yüzde 17,4 oranında beklentilerin üzerinde gelirken bu açıklama sonrasında endeks tarafında toparlanma hareketi gözlemlendi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sanayi görünümünde meydana gelen ivme kazanımının ekonomilerdeki toparlanmanın bir başlangıcı olarak nitelendirdi. Mayıs ayında cari işlemler dengesi ise yaklaşık 4 milyar USD olan piyasa beklentisinin biraz altında 3,76 milyar USD açık verdi. Tüm bu bilgilere ek olarak Türkiye risk priminin (5 yıllık CDS) ise 516 seviyesine gerilediği görülmekte. Dolar/TL tarafına bakacak olursak, Türk Lirası üzerindeki tansiyon korunmaya devam ederken, kurun 6,86-6,87 direnç eşiğini bir türlü yukarı yönlü aşmakta başarılı olamadığı görülmekte. 

BİST100 endeksinin teknik görünümünde 120.000 seviyesinden gelen dönüşler endekste yurtdışı tarafında satıcılı seyretmesinden kaynaklı 115.000 desteğine yönelik ataklarını sıklaştırmasına yol açarken, endeksin bu seviyeden yaşadığı toparlanmayla günü 117,800 seviyesi çevresinde tamamladığı görülüyor. BİST100 endeksinin yükselişlerinde 120.000 direncini kalıcı olarak aşması mümkün olursa alımlarına 121.700 eşiği ile hız kazandırması beklenebilir. Böylelikle endeksin rekor eşik seviyesi olarak takip ettiğimiz 124.800 direncine yönelik ataklar sıklaşabilir. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>