Dolar/TL’de Fiyat Sıkışması Sürüyor

Küresel piyasalarda Kovid-19 salgınına ilişkin vaka sayılarında meydana gelen artış sonrasında haftalık kapanış bir miktar karışık bir seyir içerisinde gerçekleşti. Özelliklere ekonomilere yönelik sağlanan teşvik programlarının piyasalardaki risk iştahında bir miktar toparlanmaya yol açtığı görülmekte. Diğer taraftan ABD ve Çin arasında artan siyasi gerilimin de risk iştahını zayıflatıcı unsurlar içerisinde yer aldığı görülüyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın haftanın son işlem gününde salgın nedeniyle ABD ve Çin ilişkilerinin ciddi hasar gördüğünü belirtmesi ve bu ülkeyle ikinci faz ticaret anlaşmasını düşünmediklerini açıklaması piyasalarda büyük yankı uyandırdı. 

Korona virüsü ile ilgili olarak hız kazandırılan aşı çalışmalarından bazı olumlu sonuçların gelmesi sonrasında endekslerin vadeli görünümünde haftaya pozitif bir başlangıç yaptığı görülüyor. Bu gelişmenin akabinde geçtiğimiz haftayı zayıf geçiren doların tekrardan kritik 97,0 eşiği altındaki fiyatlamasını sürdürmesi Dolar/TL’nin 6,86 eşiği çevresinde fiyatlamalarını sürdürmesine yol açıyor. 

ABD tarafında Beyaz Saray danışmanı Kudlow, ABD ekonomisinin toparlanma hareketi içerisinde olduğunu ve  ABD Başkanı Trump’ın, salgın nedeniyle ABD’de tam bir ekonomik kapatmaya tolerans göstermeyeceğini açıkladı.  ABD’de Haziran ayı ÜFE rakamı ise yüzde 0,2 oranında daralma olarak gerçekleşti.

Yurtiçi tarafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na ilişkin yapılan bir düzenleme ile TCMB başkan yardımcılığı için ‘tecrübe şartı’ kaldırılırken, TCMB’nin bankaların sistemlerinden anlık olarak bilgi alabilmesinin sağlandığı belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise düşük kamu borç stoğunun salgın sürecinde ellerini güçlendirdiğini ve bu süreçten güçlenerek çıkacaklarını belirtti. Bir diğer gelişme ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Temmuz tarihinde Ayasofya’yı ibadete açmayı planladıklarını belirtmesi oldu.  Türkiye Nisan ayı işsizlik oranı verisi ise haftanın son işlem gününde bir önceki aya oranda gerileme kaydederek yüzde 12,8 seviyesinde açıklandı. Tüm bu gelişmelerin akabinde ülke risk primi (5 yıllık CDS) 13 baz puan daha artarak 532 seviyesine yükselmiş bulunmakta.

Tüm bu gelişmelerin akabinde uzun bir süredir fiyatların sıkıştığı Dolar/TL’de hala 6,86-6,87 direnç bandı kalıcı olarak aşılabilmiş değil. Kurun bu seviyeleri geçmesi ile yükselişlerine 7,00 seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir. Böylece kurun ana direnç noktası olan 7,26 seviyesine yönelik atakların sıklaştığını görebiliriz. Ancak Dolar/TL’de 6,86 seviyesinden gelebilecek olan dönüşlerde ise geri çekilmeleri 6,75 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>