Sabah Bülteni | 10.07.2020

Dün Borsalarda Görülen Sert Satiş Pi̇yasalari Da Aşağıya Çekti̇ 

TÜRKİYE: Dün yurt içinde veri akışı sakindi. Bist100 endeksi küresel borsaların düşüşünden ve BDDK’nın 7 bankaya ceza kesmesinin ardından günü satıcılı tamamlarken USD/TRY kuru paralel hareketini sürdürdü. BDDK, 7 bankaya 204.651 bin TL para cezası uygulanmasına karar verdi. BDDK tarafından yapılan açıklamada, bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiği belirtildi. TCMB, iletişim stratejisinin bir parçası olarak bir süredir yürüttüğü yatırımcı toplantıları çerçevesinde, dün bir video konferans düzenledi.  TMCB, ekonomide kademeli açılma adımları ile birlikte iktisadi faaliyetteki toparlanmanın Mayıs ayı itibarıyla başladığını, yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirlerin, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yaptığını ve yılın ikinci yarısında daha olumlu bir cari işlemler dengesinde toparlanma beklediğini kaydetti. Enflasyon cephesinde ise  korona virüs süreci ile ilgili olarak birim maliyetlerdeki artışların çekirdek enflasyon trendinde bir artışa yol açsa da, yılın ikinci yarısında normalleşme süreci ile birlikte talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğini belirtti.

Bugün yurtiçinde Nisan ayına ait işsizlik oranı açıklanacak. Verinin Nisan ayına ilişkin olması işsizlikte sert yukarı yönlü bir artışın yaşanacağı anlamına geliyor.  Bir önceki aya ait işsizlik oranı % 13.2 idi.

ABD:  Dün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında 1314K olarak pozitif açıklandı. Dolar endeksinde sert yükseliş yaşanırken endeks önemli bir direnç bölgesi olan 97.00 seviyesine yükseldi. Bu bölgenin kırılması halinde endekste daha sert yükseliş yaşanabilir. Bugün dolar endeksini yakından takip edeceğiz. Dün Başkan Trump yaptığı açıklamalarda korona virüse karşı kullanılan birçok etkili tedavi yolunun olduğunu söylerken, birçoğunun geliştirme aşamasında olduğunu ve rekor bir sürede aşı üretmenin ve çok çok yakın zamanda bu aşının duyurulacağına inandığını belirtti. 

Bugün ABD’de ÜFE verileri açıklanacak. ÜFE’nin aylık bazda % 0.4 gelmesi beklenirken çekirdek ÜFE’nin de aylık  bazda % 0.1 açıklanması beklenmekte. ÜFE’nin yıllık bazda % – 0.2’ye artacağı tahmin edilirken çekirdek ÜFE’nin yıllık bazda % 0.4 açıklanacağı öngörülmekte. 

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Doların küresel bazda sert değer kazanmasının ardından paritede aşağı yönlü bir ivme görüldü. Eur/Usd paritesinde günlük bazda 1.1257 desteği kritik olacaktır. Bu seviyenin altında satıcılı bu seviyenin üstünde alıcılı bir piyasa bizi bekliyor. 

Bugün Euro Bölgesi’nde Fransa’dan ve İtalya’dan sanayi üretim verileri açıklanacak. Paritede iki şey takip etmemiz gerekmekte. Birincisi 1.1257’nin altına inerse ve dolar endeksi 97.00 seviyesinin üstüne çıkarsa bugünü satış baskısı altında geçirebiliriz. Bu seviyelerin kırılamaması halinde alış baskısı devam edecektir. 

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de veri akışı sakindi. İngiltere’de perakende sektörü, Avrupa Bİrliği ile Brexit sonrası için tarifelerin olmadığı bir ticaret anlaşmasına ulaşılamaması halinde tüketicilerin gelecek yıl daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalabilecekleri uyarısı yaptı.

Bugün İngiltere’de veri akışı sakin. Gbp/Usd paritesi dün doların küresel bazda sert değer kazanmasının ardından geriledi. Eur/Usd paritesine benzer şekilde de Gbp/Usd paritesinde bugün iki seviye ön plana çıkmakta. Parite 1.2560’ın altına inerse ve dolar endeksi 97.00 seviyesinin üstüne çıkarsa bugünü satış baskısı altında geçirebiliriz. Bu seviyelerin kırılamaması halinde alış baskısı devam edecektir.

PETROL: Dün küresel borsalarda yaşanan sert satışın petrol fiyatlarını da aşağıya doğru sert şekilde düşmesine neden olduğuınu izledik. Petrol tarafında seviyeleri yakından takip edeceğiz. USOİL’in 39.00’u UKOİL’in de 41.07 seviyelerini kırması halinde petrolde aşağı yönlü trend başlayacaktır. Bu seviyelerin kırılmaması halinde alış trendi devam edecektir. Bugün ayrıca Baker Hughes tarafından haftalık petrol kuyu sayıları açıklanacak. Geçen hafta petrol kuyu sayıları 2 adet azalışla 263 adete gerilemişti. Gelecek veri sonrası petroldeki fiyat hareketleri takip edilecektir. 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.8675 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8915 ve arkasından 6.9360 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.8520 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8360 ve arkasından 6.8260 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1257’nin kırılması halinde önce 1.1223 ve arkasından 1.1191 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1272 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1302 ve arkasından 1.1372 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1804 direncinin kırılması halinde önce 1818 ve arkasından 1830 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1795 desteğin altında önce 1789 ve arkasından 1783 seviyesine kadar gerileme görülebilir. 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2560 desteğinin altında önce 1.2531 ve arkasından 1.2477 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2605 seviyesinin üzerinde 1.2670 ve arkasından 1.2747 direnci test edilebilir. 

DAX

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 12.500 seviyesinin kırılması halinde önce 12.612 ve arkasından 12.713 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 12.433 seviyesinin kırılması halinde önce 12.356 ve arkasından 12.282 desteğine kadar düşüş yaşanabilir.

USOİL

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 39.00 desteğinin altında önce 38.34 ve arkasından 37.37 seviyesine kadar düşüşler izlenebilir. Yukarıda ise 39.39 direncinin üzerinde önce 40.42 ve arkasından 41.12 direncine doğru alımlar yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>