GBPUSD’de 200 günlük üssel hareketli ortalama eşiği korunuyor

Haftayı zayıf geçiren dolar endeksi sonrasında yükseliş hareketine hız kazandıran GBPUSD paritesinde haftanın son işlem gününde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in İngiltere ekonomisi için 2020 yılı büyüme tahminini yüzde 10,1 daralma olarak öngörmesi sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon artış gösterdi. Ayrıca İngiltere Başbakanı Johnson, İngiltere’nin anlaşmazsız Brexit’e hazır olduğunu açıklaması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde değer kaybı meydana geldi. Böylece 1,2670 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleştiren paritede hafta kapanışının 1,26 seviyesi çevresinde gerçekleştirdiği görülüyor. Hafta genelinde Sterlin varlıkları tarafında sadece İngiltere tarafından gelen istihdam piyasasını destekleyici teşvik paketinin olumlu etkileri hissedilirken, İngiltere Maliye Bakanı Sunak’tan gelen ekonomiye dair endişe içeren açıklamaların ekonomiye ilişkin tedirginliği arttırdığı görülmekte. Sunak açıklamalarında ayrıca ekonominin derin zorluklarla karşı karşıya olduğunun da çizdi. Diğer taraftan Avrupa Birliği ile İngiltere arasında devam eden Brexit müzakerelerinin bu haftaki görüşmesinden de piyasaları destekleyecek herhangi bir açıklama gelmedi. 

Dolar endeksi ise hafta genelini zayıf geçirirken, açıklanan olumlu makroekonomik verilerin etkisini pek fazla hissetmedik. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın korona virüs ile ilgili olarak aşının bulunacağına ilişkin inancının tam olduğunu açıklamasına rağmen ABD’de korona virüs vakalarında yaşanan artış ABD ekonomisine ilişkin tedirginliği arttırmaya devam ediyor. Diğer taraftan ABD’nin eyalet başkanlarından ekonomiye ilişkin tedirginliğin arttığına yönelik gelen açıklamaların da bu algıyı arttırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. 

Tüm bu gelişmeler ışığında GBPUSD paritesinde 200 günlük üssel hareketli ortalama eşiği korundukça geri çekilmelerin sınırlı kaldığını görebiliriz. Ancak bu seviyenin güçlü bir destek konumunda yer almasıyla yaşanabilecek yukarı yönlü ataklarda 1,2750 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz. Özellikle bu seviyenin aşılması paritede yukarı yönlü bir trend eğiliminin başlangıcı olabilir. Ancak paritede oluşabilecek bir geri çekilmede ise kritik eşiğimiz 1,25 desteği olmaya devam ediyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>