EURUSD’de 1,13 Seviyesi Üzeri Fiyatlamalar Kalıcı Olamadı

Hafta genelini oldukça zayıf geçiren Dolar varlıkları kaynaklı paritede 1,1360 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gördük. Ancak bu yükselişinde pek kalıcı olamayan paritede Euro Bölgesi kaynaklı bir miktar tansiyonun sürüyor oluşu yükseliş potansiyelini baskılıyor. Korona virüs ile ilgili olarak artan vaka sayılarının yaratmış olduğu endişeler devam ederken, dün ABD Başkanı Donald Trump, çok yakın zamanda korona virüs aşısının bulunacağına inandığını dile getirdi. Ayrıca ABD’de birçok eyalet başkanı korona virüs kaynaklı risklere değinmeye devam ediyor. Böylece piyasalardaki risk iştahı ara ara toparlanma gösterse de korona virüs kaynaklı hafif baskılanmaya devam etmekte. Dün Cleveland Fed Başkanı Mester, korona virüsün ABD’de ikinci bir dalga yarattığına ve bu durumun ekonomik toparlanma üzerinde aşağı yönlü riskleri arttırdığını belirtti. Ayrıca ABD ve Çin arasında Çin’in ABD’yi Dünya Sağlık Örgütü’nden çıkarak uluslararası seferberliği bozduğunu iddia etmesi ile gerilim bir miktar artış göstermişti. Dünkü seansta ABD, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Ulusal Güvenlik Kanunu’nu yürürlüğe sokması nedeniyle, bu ülkeye yaptırım uygulanabileceğinin sinyalini verdi.

Euro Bölgesi gelişmelerine bakacak olursak veri gündemi açısından oldukça sakin ancak İngiltere bazlı gelişmelerin bir miktar Euro tarafında hareketliliği arttırdığı görülmekte. İngiltere’de hükümet istihdamı koruma adına teşvik planlarına hız kazandırdı. Ayrıca Euro Bölgesi’nde de Almanya ve Fransa destekli verilen teşviklerin ekonomi tarafında pozitif etkileri söz konusu olmuştu.

Tüm bu gelişmelerin akabinde yükseliş eğiliminde pek fazla kalıcı olamayan EURUSD paritesinde tekrardan 1,1250 seviyesine yönelik aşağı yönlü atakların sıklaştığı görülüyor. Paritenin bu seviye altına sarkma gerçekleştirmesi ile düşüşlerine 1,12 kritik desteği ile hız kazandırması beklenebilir. Böylece yükseliş eğilimi içerisinde yer alan EURUSD’de genel yön eğilimi aşağı yönlü olarak değişim gösterebilir. Ancak özellikle 1,1300 ve 1,1330 eşiklerinin yukarı yönlü aşılması halinde paritede 1,14 direncinin test edildiğini görebiliriz. 1,14 direncinin aşılması ise EURUSD paritesinde bir süredir korunan 1,12-1,13 bandı arasında kısır fiyatlamayı bozabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>