GBPTRY Paritesi 8,70 Seviyesini Zorluyor

İngiltere’de devam eden Brexit müzakereleri ve sürece ilişkin zaman diliminin daralması Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon yaratmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen görüşmelerden pek olumlu bir sonuç çıkmazken, bu haftaki görüşmelerden herhangi bir açıklama gelmedi. Diğer taraftan korona virüs ile ilgili gelişmeler piyasaları meşgul etmeye devam ederken, İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Andy Haldane, Kovid-19 vakalarının yarattığı dalganın İngiltere’nin ekonomik görünümünün belirleyicilerinden biri olacağını dile getirdi.  İngiltere Maliye Bakanı Sunak ise genç işsizliğine karşı 2 milyar sterlin değerinde program açıklayacağını duyurması sonrasında İngiltere tarafında 9 milyar sterlinlik istihdamı koruma konusunda teşvik planı açıklandı. Sunak ayrıca ekonomik zorlukların derinleştiğine dikkat çekerken, kaçınılmaz bir sonuç olarak yaşanacak olan işsizliğin asla kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Sunak ayrıca ekonomiye dair endişelerini sürdürmeye devam ettiğini ve gelecekte kamu finansmanına ilişkin zor kararların kendisini beklediğini belirtti. Bu gelişmelerin akabinde doların küresel ölçekte kazançlı görüntüsüne bir miktar ara vermesi ile G10 para birimleri üzerinde değer kazanımı meydana geldi. Özellikle Sterlin varlıklarının en çok değer kazanan para birimi olarak ilk sırada yer almasıyla GBPTRY’de 8,70 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Türkiye’nin kalkınma hedeflerine emin adımlarla ilerlerken bankaların vatandaşlara olan desteğinin büyümeye ivme katacağını belirtti. Türkiye’ye ilişkin gündem bir miktar sakin iken, Türk Lirası’nın yatay seyrini korumaya devam ettiği görülmekte.

Tüm bu gelişmelerin akabinde GBPTRY paritesinde 8,70 seviyesi üzeri fiyatlamaların kalıcı olması halinde yükselişler 8,90 direncine dek sürebilir. Böylece paritede 9,00 seviyesine yönelik ataklar sıklaşabilir. Ancak Brexit gelişmelerine bağlı olarak Sterlin varlıkları üzerinde oluşabilecek bir tansiyona bağlı olarak ise 8,50 ana destek, bu seviye üzerinde 8,60 ara desteği öncelikli olarak göz önünde bulundurulabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>