DAX Endeksi 13 Bin Direncini Aşamadı

Küresel piyasalarda, Kovid-19 salgınına yönelik ikinci dalga endişeleri endeksler üzerinde satıcılı görüntüyü arttırırken, açıklanan verilerin pozitif seyri  risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açtığı görülüyor.. Dünya genelinde Kovid-19 bulaşan kişi sayısı 12 milyonu aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 550 bin kişiye yaklaştı. Salgının başladığı merkez üssü olarak Çin’de de 9 yeni vaka tespit edilmesi piyasalarda bir miktar tedirginlik yarattı. Diğer taraftan Çin, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nden ayrılmasının uluslararası çabaları sekteye uğrattığını ve gelişen ülkeleri ciddi etkileyeceğine yönelik açıklamada bulunması sonrasında artan siyasi gerilim endeksler üzerinde bir miktar tansiyon yarattı. 

Tüm bu gelişmelere rağmen dünkü seansında ABD endekslerinin günü değer kazanımı ile sonlandırdığı görülmekte. Euro Bölgesi tarafında ise Avrupa Komisyonu tarafından büyüme görünümünün aşağı yönlü revize edilmesi sonrasında DAX endeksinin yüzde 0,97 düşüşle günü 12494,81 puan seviyesinde tamamladığını görüyoruz. Ancak dün İngiliz hükümetinin korona virüs salgınının ardından ekonominin yeniden canlandırılması için 30 milyar sterlin seviyesindeki yatırım planını açıklaması Avrupa piyasalarında volatiliteyi bir miktar arttırdı. DAX endeksinin içeriğinde, tercihli tüketim malları sektörü yüzde 1,75, sanayi sektörü yüzde 1,48 ve hammadde sektörü yüzde 1,38 oranında gerileme kaydederken, emlak ve altyapı sektörü yaklaşık yüzde 0,3 artışla günü tamamladı. Şirketler bazında ise endekste yer alan 30 şirketin 5’inde değer kazanımı yaşandığı görülüyor.  %0,39, altyapı sektörü ise %0,26 yükseldi. Endekste yer alan 30 hissenin 5’inde yükseliş görüldü. Bu yükselişi yaşayan şirketler arasında RWE, Deutsche Post, Deutsche Wohnen ve Henkel yer aldı. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 13.000 direncine yönelik ataklarında bir miktar zayıf kalan endeksin yükseliş potansiyelinin ancak 12.900 seviyesi üzeri kapanışlarla desteklenmesi beklenebilir. Endeksin 13.000 direnci üzerini test etmesi durumunda yükselişlerini 13.500 eşiğine dek sürdürmesi beklenebilir ki bu seviye endeksin daha rekor direnci olan 13.818 direncine ışık yakabilir. DAX endeksinin 13.000 seviyesinden yaşamış olduğu düşüşlerinde ise ana destek hattı olarak 12.000 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>