EURTRY’de 7,75 Atakları Başarılı Olabilecek Mi ?

Haftaya beklentilerin üzerinde artış gösteren Euro Bölgesi perakende satışlar verisi sonrasında artan Euro avantajı sonrasında paritede 7,75 seviyesine yönelik ataklar oluşsa da bu seviyenin kalıcı olarak geçilmesi pek mümkün olmadı. Dolar endeksinin haftaya zayıf başlaması ile G10 para birimleri bir miktar rahat nefes alırken, dün Avrupa Komisyonu tarafından Euro Bölgesi büyüme görünümünün aşağı yönlü revize edilmesi ile Euro tarafında tansiyon arttı. Euro Bölgesi yetkililerinden ekonomilerdeki kırılganlığın arttığına ilişkin peş peşe açıklamalar gelirken, Almanya’da sanayi üretimi görünümü sonrasında paritedeki yükselişlerin bir miktar sınırlandığını gördük. Ayrıca Almanya’da fabrika siparişleri de yüzde 10,4 ile beklentileri karşılayamadı. Diğer taraftan Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Başbakan Jean Castex’in kurduğu hükümeti onayladığı belirtildi. Bu gelişmelerin akabinde 7,75 seviyesi sınırında fiyatlamalarını sürdüren bir EURTRY paritesi bulunmakta. 

Yurtiçine bakacak olursak, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 6’dan yüzde 5’e indireceğini duyurması sonrasında piyasalardaki volatilite arttı. Ancak Türk Lirası varlıklarının da diğer gelişmekte olan para birimlerine oranla kısmi olarak pozitif ayrımını sürdürüyor olması paritedeki yükselişleri bir miktar baskılıyor. Ayrıca yurt içinde Temmuz ayına ilişkin öncü göstergeler toparlanmanın yaşandığına işaret ederken, Hazine nakit dengesi Haziran ayında 26,8 milyar TL açık ile Mayıs ayına oranla borçlanma maliyetlerinde azalma olduğuna işaret etti.

Tüm bu gelişmelerin akabinde EURTRY paritesinde 7,75 eşiği üzeri fiyatlamaların kalıcı olmasına bağlı olarak yükselişler kademeli olarak 7,85 ve 8,00 dirençlerine dek sürebilir. Özellikle 8,00 seviyesinin geçilmesi ile paritenin rekor direnç seviyesini aştığını görebiliriz. Böylece paritede yeni bir yükseliş trendi başlangıç hareketi oluşabilir. Aksi senaryoda 7,75 seviyesi üzeri kapanışlarında başarılı olamayan EURTRY’de oluşabilecek geri çekilmelerde 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,60 eşiğini öncelikli olarak takip ediyoruz. Bu seviyenin kırılması ile birlikte paritede düşüşler 7,50 desteğine dek sürebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>