BİST100 Endeksi Rekor İşlem Hacmi Elde Etti

Küresel piyasalarda, Kovid-19 salgınına yönelik artan vaka sayılarının ikinci dalga boyutunun yaşandığına ilişkin kanıları güçlendirmesiyle dün endeksler üzerinde bir miktar zayıflık oluştu. Piyasalarda veri gündemi sakin, ancak Çin’de görülen Kovid-19 vaka sayılarında meydana gelen artış piyasalarda endişe yaratmaya devam ediyor. Salgında en çok vaka görülen ABD’de ise vaka sayısı 3 milyon kişiyi aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 134 bin kişiye ulaştı. Bu gelişmelerin akabinde Dünya Sağlık Örgütü’nden korona virüse ilişkin zirvenin görülmediğine yönelik açıklama geldi. Artan korona virüs riski ile endeksler yönünü aşağı çevirirken, S&P 500 endeksi yüzde 1,04, Dow Jones endeksi yüzde 1,5 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,86 oranında değer kaybı ile günü sonlandırdı. Bu görüntüye rağmen BIST 100 endeksi, 35 milyar liralık rekor işlem hacmi elde ederek yüzde 0,72 artışla günü 119.338 seviyesinden tamamladı. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 6’dan yüzde 5’e indireceğini açıklaması sonrasında endeks tarafında yükselişler hız kazandı. Ayrıca yurtiçinde Temmuz ayına ilişkin açıklanan verilerin de ekonomilerin toparlanma içerisinde olduğuna işaret etmekte. TCMB Hazine nakit dengesinin Haziran ayında 26,8 milyar TL açık ile Mayıs ayına oranla borçlanma miktarında azalma yaşandığı görülüyor. Dolar/TL’de ise bir süredir korunan 6,85-6,86 eşiği kaynaklı oldukça hacimsiz bir seyir dikkat çekerken, kurun endeks üzerindeki baskının pek fazla hissedilmediğini söylemek yanlış olmayacaktır. 

BİST100 endeksinin teknik görünümünde özellikle 120 bin direncine yönelik atak içerisinde yer alan endeksin bu seviyeyi aşarak yükselişlerini 124.800 rekor direncine dek sürdürmesi beklenebilir. Bu seviye üzerinde yapılacak olan her kapanış endeks performansını yukarı yönlü tetikleyecektir. Ancak bu seviyeden gelebilecek olan dönüşlerde ise endeksin aşağı yönlü eğilimine hız kazandıracağı kritik destek noktası 115.000 olarak ön plana çıkıyor. Kısa vadede ise güçlendirici bir eşik olan 120.000’lerin korunmasını da göz önünde bulunduralım. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>