Gram Altın Yeni Rekoruna Koşuyor

Yeni haftaya Dolar/TL fiyatları sınırlı yükseliş potansiyeli ile başlarken, Ons Altın fiyatlarındaki yükseliş potansiyelinin artması Gram Altın fiyatlarında da yukarı yönlü eğilimi destekledi. Böylece 390,0 seviyesi üzerindeki fiyat hareketliliğini sürdüren değerli metalde daha önce rekor bir geçiş noktası olan 397,0 eşiğine yönelik atakların sıklaştığı görülüyor. Piyasalar yeni haftaya risk iştahı yüksek başlarken, endekslerin vadeli görünüm dahil yükseliş eğilimine hız kazandırdığı görülüyor. Ancak bu duruma rağmen korona virüs vakalarında meydana gelen artış sayısı ile piyasalardaki güvenli liman talebinin tetiklendiği görülmekte. Böylece 1290 seviyesine yönelik ataklarını sıklaştıran değerli metalin Gram Altın tarafında da yükseliş ivmesine hız kazandırdığı görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 0,7 seviyesine yönelik atak içerisindeyken, VIX endeksi haftaya kayda değer bir düşüş potansiyeli ile başladı. Ekonomilerde meydana gelen canlanmanın da piyasalardaki iyimserliği arttırdığı söylenebilir. Diğer taraftan beklentilerin üzerinde açıklanan tarım dışı istihdam raporu sonrasında “Bağımsızlık Günü” nedeniyle tatile giren ABD piyasalarında da pozitif bir seyir hakim. Bu gelişmelerin akabinde Ons Altın bazlı kritik 1800 direnç eşiğinin geçilmesi Gram Altın fiyatlarında da yeni bir rekor denemesine yol açabilir. 

Gram Altın’ın bir diğer katalizörü olan Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, bir süredir koruduğu hacimsiz seyrini 6,86 seviyesi çevresinde sürdürmeye devam etmekte. Türk Lirası bu sabah dolar varlıklarında oluşan hafif ivme kaybı ile pozitif seyrediyor. Böylece kurun yükseliş ivmesinde bir miktar zayıf kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak fiyatlarda oluşan bu sıkışma ivmesi kurun kopma gerçekleştireceği yöne doğru ataklarını daha sert bir şekilde gerçekleştirmesine yol açabilir. 

Gram Altın fiyatlarının teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 397,0 seviyesi üzerini test etmesi ile alım potansiyeli 400,0 seviyesini aşarak hız kazanabilir. Bu geçişin Gram Altın fiyatlarında yeni rekor seviyelerin test edilmesine yol açması beklenirken, aynı zamanda değerli metalde yeni bir yükseliş trendi başlangıcına işaret edebilir. Ancak aksi senaryoda değerli metalin 397,0 seviyesinden yaşayacağı bir dönüş hareketi ihtimalinde ise 385,0 seviyesi ilk destek, sonrasında ise 375,0 eşiği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>