Dolar/TL 6,86 Seviyesi Sınırında Tutunmalarını Sürdürüyor

Haftanın son işlem günü ABD piyasaları Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı iken, Avrupa piyasaları hafif negatif ayrışmıştı. Yeni haftaya ise piyasalar korona virüs vakalarının ABD’de rekor seviyeye varan oranda yükseliş kaydetmesi ile bir miktar tedirgin başladı. Ancak açıklanan makroekonomik verilerin ABD’de başta tarım dışı istihdam raporu olmak üzere toparlanma göstermesi sonrasında ekonomilerde yaşanabilecek bir resesyona ilişkin beklentiler zayıflamıştı. Ayrıca Çin ekonomisinde açıklanan iyimser verilerin de bu algıyı bir miktar güçlü tuttuğu söylenebilir. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde endekslerin vadeli görünümünde yeni haftaya alıcılı bir görüntü ile başladığı dikkat çekerken, dolar endeksinin yüzde 0,2 düşüşle kritik 97,0 seviyesi altına gerilediğini görüyoruz. Böylece gelişmekte olan ülke para birimlerinin de dolara karşı güçlü bir duruş ile yeni haftaya başladığı görülmekte. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,70 seviyesine yönelik bir atakla güne başladığını söylemek yanlış olmayacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında uzun bir süredir 6,85 seviyesi çevresinde fiyatlamalarını sürdüren Dolar/TL’nin 6,86 seviyesi üzeri yükselişlerinde bir miktar zayıf kaldığı görülüyor. 

ABD tarafına bakacak olursak, veri gündemi bu hafta sakin. Daha çok tatilden çıkan piyasalarda korona virüse ilişkin ikinci dalga endişelerinin fiyatlamalar üzerinde etkili olması beklenebilir. 

Yurtiçine tarafta ise haftanın son işlem günü açıklanan Türkiye enflasyon verisi yüzde 12,62 ile Haziran ayında bir miktar beklentilerin üzerinde geldi. Ayrıca çekirdek enflasyon yüzde 11,64 seviyesinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu veri sonrasında gerçekleştirdiği konuşmasında enflasyonu en kısa sürede tek haneli rakamlara düşürmekte kararlı olduklarını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise Türkiye ekonomisinin diğer ülkelere oranla pozitif bir ayrışım içerisinde olduğunu belirtti. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde yükselişlerinde oldukça sınırlı kalan Dolar/TL’de fiyatların 6,8650 eşiği üzerine tırmanması mümkün olmadıkça hacimsiz seyir sürmeye devam edebilir. Ancak kurun bu seviyeyi aşmasıyla beraber hızlı bir atak ile yükselişlerini psikolojik 7,0 seviyesine dek taşıması da ihtimalli seçenekler arasında yer alıyor. Aksi senaryoda 6,86 seviyesi üzeri kapanışların başarılı olamaması halinde aşağıda 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,8150 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>