GBPUSD 1,25 Eşiğini Aşmakta Zorlanıyor

Hafta genelini 1,25 seviyesine yönelik ataklarla geçiren GBPUSD paritesinde yükselişler bir miktar sınırlı kaldı. İngiltere hükümeti korona virüs ile ilgili olarak kısıtlamalarını gevşetirken, seyahat yasaklarının da birçoğuna son verdi. İngiltere ile Avrupa Birliği arasında tekrardan başlayan Brexit müzakerelerinden ise herhangi bir somut sonuç çıkmadı. İngiltere Brexit Baş Müzakerecisi, müzakerelerin karşılaştırmalı ve faydalı olduğunu belirtti. Önümüzdeki hafta Londra’da ise müzakerelerin devam edeceğini açıkladı. Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Barnier ise, İngiltere ile bir anlaşma yapılması için ticaretin adil rekabet ortamında gerçekleşmesi gerektiğini belirtirken, yapılan dört günlük görüşmeyi takiben ikili arasında Brexit anlaşması konusunda “ciddi ayrılıklar” bulunduğunu dile getirdi. 2020 yılı sonuna kadar Brexit anlaşması konusunda fikir birliği sağlaması gereken İngiltere ve Avrupa birliği tarafında zaman daralıyor ve bu durum parite yükselişlerini baskılayıcı birinci unsur olarak yer alıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise hafta genelinde en kötü senaryonun atlatıldığına ilişkin açıklamada bulunurken, Avrupa birliği ile iyi bir anlaşmaya ihtiyaçları olduğuna ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Bu gibi gelişmelerin Sterlin üzerinde yarattığı değer kaybı ile GBPUSD paritesi 1,25 ataklarında başarılı olamadı. 

ABD tarafına bakacak olursak, tarım dışı istihtam raporu başta olmak üzere hafta genelinde açıklanan makroekonomik verilerin ekonomide toparlanma yaşandığına işaret etmesi sonrasında doların kazançlı görüntüsünü sürdürmeye devam ettiği görülmekte. Bir miktar korona virüs salgını ile ilgili olarak aşı bulunduğuna ilişkin haber akışının küresel dolar talebini zayıflattığı görülse de G10 para birimlerinin geneli dolara karşı zayıf seyretmekte. 

Tüm bu bilgiler ışığında GBPUSD paritesinde 1,25 direnç seviyesi aşılmadan yükselişlerin sınırlı kalması beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri kapanışların gerçekleşmesi halinde alım potansiyeli hız kazanarak 1,2750 direncine dek yükselişleri tetikleyebilir. Bu kapsamda ise kısa vadede 1,2380, bu seviye altında ise 1,2250 seviyesini ana destek noktası olarak takip etmeye devam ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>